October 28, 2021

Policia izraelite sulmon besimtarët palestinezë në xhaminë Al-Aqsa, disa të plagosur

Shpërndaje lajmin

Policia izraelite ka sulmuar xhaminë Al-Aqsa në qytetin e vjetër të Jeruzalemit. Mediat e huaja raportojnë se policia izraelitë ka plagosur dhjetëra besimtarë.

Nga sulmet u plagosën rreth 20 vetë, sipas një deklarate të shkruar nga Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze. Dy nga të plagosurit u dërguan në një spital aty pranë.

Dëshmitarët brenda xhamisë thanë se pas lutjeve të së premtes shumë palestinezë qëndruan në lokale për të festuar armëpushimin midis Hamasit dhe qeverisë izraelite.

“Ata po këndonin dhe brohorisnin kur një kontigjent i policisë izraelite i stacionuar pranë xhamisë filloi të përdorte masat e kontrollit të turmës që ata i përdorin gjatë gjithë kohës, duke përfshirë granata trullosëse, bomba tymi dhe gaz lotësjellës”. g.v/abcnews.al

 


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *