Policia zvicerane dha hollësi të reja për familjen që u hodhën nga kati i shtatë i një ndërtese

Shpërndaje lajmin

Një familje franceze e kapluar nga teoritë e konspiracionit u hodh një nga një nga apartamenti i tyre në katin e shtatë në qytetin zviceran të Montreux në një “vetëvrasje kolektive”, tha policia që po heton misterin, njofton albinfo.ch.
Vetëm një djalë 15-vjeçar i mbijetoi tragjedisë të enjten e kaluar pranë kazinosë në qytetin prej pelushi në liqenin e Gjenevës.
Ai ndodhet në komë, në gjendje të qëndrueshme në spital.
Policia dhe prokurorët po punojnë për teorinë e “vetëvrasjes kolektive”.
Një burrë 40-vjeçar, gruaja e tij 41-vjeçare, motra e saj binjake, vajza tetë-vjeçare e çiftit dhe djali i tyre u zhytën më shumë se 20 metra larg banesës, ku të gjithë jetonin “të tërhequr nga shoqëria”, sipas policisë. .
Hetuesit thanë se dy oficerë trokitën në derën e banesës në orën 6:15 të mëngjesit, duke dashur të flisnin me babanë rreth rregullimeve të shkollimit në shtëpi për djalin e tij.
Një zë pyeti se kush ishte në derë, por më pas nuk tha asgjë më tej. Në pamundësi për të hyrë, oficerët u larguan. Pak para orës 7:00 të mëngjesit, të pesë u hodhën nga ballkoni brenda pesë minutave.
Policia nuk zbuloi asnjë gjurmë përleshjeje, duke konfirmuar se ata u hodhën me dëshirën e tyre.
“Përpara apo gjatë ngjarjeve, asnjë dëshmitar, përfshirë dy oficerët e policisë të pranishëm në vendngjarje nga ora 06:15 dhe kalimtarët në rrëzë të ndërtesës, nuk kanë dëgjuar zhurmën apo klithmën më të vogël që vinte nga banesa apo ballkoni”, tha policia.
“Hetimet teknike nuk tregojnë shenja paralajmëruese të një akti të tillë”, shtuan ata, duke theksuar megjithatë se “që nga fillimi i pandemisë, familja ishte shumë e interesuar për teoritë konspirative dhe mbijetuese”.
Familja jetonte në vetë-mjaftueshmëri virtuale, pasi kishte grumbulluar një rezervë të mirëorganizuar ushqimesh të ndryshme, duke zënë pjesën më të madhe të hapësirës së tyre të jetesës, por duke u mundësuar atyre të shihnin një krizë të madhe.
Vetëm motra binjake e nënës punonte jashtë shtëpisë, ndërsa as nëna dhe as vajza tetëvjeçare, e cila nuk ndoqi shkollën, nuk ishin regjistruar në autoritetet lokale.
“Të gjithë këta elementë sugjerojnë… frikë nga ndërhyrja e autoriteteve në jetën e tyre”, thuhet në deklaratën e policisë.
Gazeta franceze Journal du Dimanche tha se babai, Eric David, u rrit në një pjesë të pasur të Marsejës dhe ndoqi Ecole Polytechnique, një nga shkollat ​​më prestigjioze në vend.
Motrat binjake, Nasrine dhe Narjisse Feraoun, u rritën në një familje me pesë fëmijë, të cilët ishin të gjithë të arsimuar në Liceun elitar Henri-IV në Paris, tha e përjavshmja.
Nëna ishte dentiste dhe motra e saj okuliste.
Gazeta tha gjithashtu se binjakët ishin mbesa të romancierit algjerian Mouloud Feraoun.
Një mik i ngushtë i filozofit francez Albert Camus, Feraoun u vra në Algjer në vitin 1962 nga një grup pro-kolonial francez i ekstremit të djathtë.
Policia kantonale njoftoi sot se katër anëtarët e familjes me shumë gjasa kanë vdekur nga vetëvrasja.
Policia ka përjashtuar përfshirjen e një pale të tretë. Në banesë nuk kishte asnjë shenjë paralajmëruese dhe asnjë shenjë përplasjeje, përveç se mund të ketë ndodhur për shkak të panikut dhe frikës ndaj policisë për ndonjë vepër të fshehtë që as autoritetet e sigurisë nuk janë në dijeni. /Albinfo.ch

Leave a Reply

Your email address will not be published.