Policia zvicerane: Familja franceze doli nga ballkoni i hotelit “një nga një”

Shpërndaje lajmin

Katër anëtarët e një familjeje franceze që vdiqën pasi u hodhën nga një bllok apartamentesh në Montreux në Zvicrën perëndimore javën e kaluar, me shumë gjasa vdiqën nga vetëvrasja, njoftoi policia lokale të martën. Një anëtar i pestë – një djalë 15-vjeçar – mbetet në koma, transmeton Albinfo.ch.
Policia raportoi të martën se ata ishin hedhur njëri pas tjetrit pak para orës 7 të mëngjesit për një periudhë pesë minutash nga ballkoni i banesës së tyre nga një lartësi prej 20 metrash, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.
Policia ka përjashtuar përfshirjen e ndonjë personi të tretë. Gjithashtu nuk ka pasur raportime për ndonjë zhurmë apo të bërtitur të pazakontë nga banesa apo ballkoni, tha policia. Oficerët zbuluan një shkallë në ballkon, por pa shenja të ndonjë lufte, përcjell Albinfo.ch.
Teoritë e konspiracionit dhe mbijetesës
Familja kishte mbërritur në Montreux nga Franca rreth dy vjet më parë. Policia është ende e paqartë se përse ata u hodhën nga ballkoni i banesës së tyre në qytetin buzë liqenit. Hetimi nuk ka nxjerrë asnjë shenjë të dukshme paralajmëruese. Megjithatë, policia tregoi se që nga fillimi i pandemisë Covid-19, familja kishte qenë “shumë e interesuar në teoritë e konspiracionit dhe mbijetesës”.
Familja kishte krijuar një rezervë të madhe ushqimesh dhe ilaçesh të paketuara në kuti që zinin pjesën më të madhe të banesës. “Ky stok duhej t’i mundësonte asaj të përballej me një krizë të madhe,” thuhej në deklaratë.
I tërhequr
Policia tha se familja ishte tërhequr nga shoqëria dhe po jetonte pothuajse e vetë-mjaftueshme me “një frikë se autoritetet mund të ndërhynin në mënyrën e tyre të jetesës”.
Babai thuhet se kishte një biznes të pavarur të biletave në internet. Motra binjake e nënës ishte e vetmja që punonte jashtë shtëpisë si okuliste. As nëna dhe as vajza e re nuk ishin të regjistruar zyrtarisht pranë autoriteteve lokale, gjë që shpjegoi pse ajo nuk ndoqi shkollën, përcjell tutje Albinfo.ch.
Policia tha se nëna dhe vajza fillimisht do të udhëtonin për në Marok në prill 2016. “Ata nuk duhej të jetonin në Montreux,” vuri në dukje ai.
Djali i madh ishte shkolluar në shtëpi. Incidenti tragjik i javës së kaluar ndodhi teksa dy oficerë policie mbërritën në banesë herët më 24 mars në lidhje me një çështje të shkollimit në shtëpi. Oficerët, të cilët ishin të pranishëm nga ora 6:15, ranë në banesën e familjes, por askush nuk e hapi derën dhe ata u larguan pak më vonë.
“Teoria jonë është se ata ishin jashtëzakonisht të frikësuar se autoritetet, kushdo qofshin ata, do të ndërhynin në jetën e tyre. Babait iu desh të jepte disa shpjegime për shkollimin në shtëpi. Ai nuk u ishte përgjigjur të gjitha kërkesave formale që i ishin dërguar. Kjo është arsyeja pse policia u dërgua”, tha zëdhënësi i policisë Vaud, Jean-Christophe Sauterel për agjencinë e lajmeve Keystone-SDA.

Leave a Reply

Your email address will not be published.