October 19, 2021

Polonia e ka humbur busullën e saj në fushën e politikës së jashtme

Shpërndaje lajmin

Javët e fundit kanë demonstruar se Polonia është pa timon dhe po lëkundet në dallgët e politikës ndërkombëtare pa ndonjë drejtim të qartë.

Presidenti polak Andrzej Duda dhe ministri i jashtëm Zbigniew Rau.

Politika e jashtme e Polonisë nuk po e gjen dot busullën e saj. Bota perëndimore është gati të përjetojë një rishpërndarje në lojën globale, por Varshava është më e çorientuar se kurrë. Kur përpiqet të ngrihet në këmbë, ajo përfundon duke humbur kontrollin.

Pas vitit 1989, trajektorja e diplomacisë së Polonisë u caktua nga vlerat perëndimore dhe dëshira për t’iu bashkuar NATO-s dhe BE-së. Më vonë, qëllimi strategjik ishte të forconte të dy strukturat dhe të lundronte përmes ujërave gjithnjë e më të butë që do të parandalonin nevojën për të zgjedhur midis SHBA-së dhe BE-së.

Ishte në vitin 2015 kur Ligj dhe Drejtësi (PiS) e ndryshoi këtë gjë, duke e vendosur aleancën me Donald Trump në krye të hierarkisë së përparësive, duke vendosur njëkohësisht një kurs përplasjeje me Evropën. Ky ndryshim u konsiderua si kontrovers, por të paktën ishte e qartë se nga çfarë drejtohej. Tani askush nuk di asgjë.

Javët e fundit kanë demonstruar se Polonia është pa timon dhe po lëkundet në dallgët e politikës ndërkombëtare pa ndonjë qëllim ose drejtim të qartë.

Kur vendet e BE-së po përgatiteshin për vizitën e presidentit amerikan Joe Biden në Evropë, ministri i jashtëm i Polonisë udhëtoi në Kinë. Pekini aktualisht është zona kryesore e interesit në çështjet transatlantike. Samiti i G7 në Kornuoll, Samiti i NATO-s dhe Samiti SHBA-BE – të gjitha këto ngjarje të rëndësishme të kohëve të fundit janë përqendruar te çështja kineze. SHBA-ja dëshiron të ndërtojë një kundërpeshë perëndimore ndaj Kinës dhe BE-ja aktualisht po forcon qëndrimin e saj ndaj saj. BE-ja ka vendosur kohët e fundit sanksione për shtypjen kundër ujgurëve. Ajo ka ndaluar ratifikimin e një marrëveshje mbi investimet dhe po punon për të gjetur një sërë instrumentesh për të kundërshtuar presionin ekonomik që vjen nga Kina.

Megjithatë, Ministri i Jashtëm polak Zbigniew Rau, së bashku me homologët e tij më pro-kinezë në Evropë (në Serbi dhe Hungari), e mbështetën këtë trend dhe vlerësuan intensifikimin e bashkëpunimit me Kinën. Ai gjithashtu mbështeti fuqimisht marrëveshjen mbi investimet që BE-ja po bllokon tani.

Rau ka folur për respektimin e interesave legjitime të Kinës, por nuk shqiptoi asnjë fjalë për të drejtat e njeriut. Në maj, Lituania akuzoi Kinën për gjenocid dhe u tërhoq nga formati i bashkëpunimit rajonal 17 + 1 Kinë-EQL, por qeveria polake rizbuloi dashurinë e saj për këtë grupim. Presidenti Andrzej Duda ishte një nga liderët e pakët që mori pjesë në samitin e fundit. Ky interes i papritur është i dukshëm, pasi ai kishte qenë dukshëm më i dobët gjatë presidencës së Trump. Shtetet e Bashkuara i shikojnë hyrjet e Kinës në vendet e EQL-së dhe Ballkanit si ndërtim i ndikimeve që kërcënojnë interesat afatgjata të Amerikës.

Ngrohja e dukshme e marrëdhënieve të Polonisë me Kinën është intriguese për dy arsye. Mbi të gjitha, kjo vjen në një kohë kur Perëndimi po përgatitet të rritë rivalitetin e tij me Kinën. Megjithatë, është gjithashtu e papajtueshme me një tjetër nga qëllimet e diplomacisë së Polonisë që po ndiqet aktualisht: Iniciativa e Tre Deteve (3SI). Forcimi i boshtit veri-jug në BE duke zhvilluar infrastrukturën dhe lidhjet ekonomike midis deteve Baltike, Adriatikut dhe Detit të Zi është drita e syrit e qeverisë PiS. Dhe mbështetja politike dhe financiare nga SHBA-ja për këtë qëllim është një qëllim strategjik.

Dy javë pas arratisjes në Kinë dhe pak para vizitës së Biden në Evropë, Rau dhe homologu i tij rumun përmendën këtë qëllim në “Qëllimi Amerikan”, një botim i shkencëtarit politik me famë botërore Francis Fukuyama. Në tekstin e tyre, të dy ministrat i kërkuan administratës amerikane të mbështesë financiarisht 3SI, e cila mund të shërbejë si kundërpeshë ndaj “aktorëve që nuk ndajnë vlerat dhe interesat tona demokratike”.

3SI përshtatet në mënyrë të mrekullueshme me strategjinë e SHBA-së për t’i rezistuar ndikimit të Kinës (sepse sigurisht që për këtë bëhet fjalë). Por duket se Rau i ka hedhur sytë nga Kina, duke përfituar nga bashkëpunimi në të ashtuquajturën Marrëveshje Polake (një program i ri zhvillimi ekonomik i shpallur nga PiS), duke e bërë atë të shpërfill haptas ndjeshmërinë e Biden ndaj Kinës dhe hapat e parë hezitues për të përpunuar një qasje transatlantike ndaj vendit.

Ndryshoni plane, nëse dëshironi

Presidenti amerikan Joe Biden. Foto: Wikipedia.

Së fundmit pati edhe ndryshime befasuese. Polonia nënshkroi një marrëveshje me Turqinë mbi blerjen e dronëve ushtarakë. Këtu nuk kishte asgjë të jashtëzakonshme, pasi Turqia prodhon një nga produktet më të mira në dispozicion. Por blerja e këtyre lloj pajisjesh nuk është si të shkosh në tregun e frutave dhe primeve. Turqia është e zemëruar me BE-në dhe NATO-n (në të cilën është anëtare), pjesërisht për shkak të qasjes në depozitat e gazit në Mesdhe. Ajo po negocion me Rusinë, po luan Kinën, ka irrituar SHBA-në duke blerë raketa ruse dhe akuzon Uashingtonin se mbështet kundërshtarët politikë të presidentit Erdogan. Asnjë vend tjetër evropian nuk ka vendosur të bëjë një blerje politikisht domethënëse nga Turqia, megjithatë Polonia e bëri këtë menjëherë para vizitës së Presidentit Biden në Evropë.

Polonia i befasoi të gjithë ata që kujtojnë qëndrimin e saj të fundit duke deklaruar se ishte kundër idesë së promovuar nga SHBA-ja për të futur një normë minimale taksash për korporatat ndërkombëtare. Rau fillimisht foli në favor të kësaj në samitin e G7. Megjithatë, në një intervistë shumë të diskutuar për të përditshmen polake Rzeczpospolita, ai u ankua se tërheqja e Amerikës nga vendosja e sanksioneve për Nord Stream 2 barazohet me marrjen e vendimeve pa marrë parasysh Varshavën. Ai pastaj akuzoi Biden se shkaktoi një “siklet” duke u takuar me presidentin rus Vladimir Putin dhe i tha atij se do të kishte qenë më e mençur që në fillim të ishte takuar me presidentin e Ukrainës.

Disa vjet më parë, vërejtja e ministrit të jashtëm të atëhershëm Witold Waszczykowski për gazetën gjermane Bild se ai nuk donte që një botë e përbërë nga “çiklistë dhe vegjetarianë” të bëhej një simbol i Polonisë së PiS që largohej nga Perëndimi. Intervista e Zbigniew Rau mban një theks të ngjashëm në lidhje me administratën Biden.

Dikush mund të spekulojë vetëm për shkaqet e këtij kursi të çuditshëm. Ndoshta ai qëndron në dëshirën për t’i treguar Shteteve të Bashkuara se besnikëria ndaj një aleati ka kufijtë dhe çmimin e vet. Ose ndoshta është një rast krenarie e plagosur, sepse presidenti i ri i SHBA-së mund të gjejë vetëm disa minuta kohë për të biseduar me kreun e shtetit polak ndërsa është duke shkuar drejt ashensorit.

PiS gjithashtu mund të supozojë se ata mund të presin që të largohet Biden. Koha e tij do të përfundojë shpejt dhe gjithçka më pas do të kthehet në “normalitetin” Trumpian. Në fakt, kjo nuk do të ishte aq e çuditshme nëse busulla e politikës së jashtme të Polonisë do të ishte në gjendje pune. Sot, megjithatë, askush nuk është vërtet i sigurt se kush e mban busullën.

Politika në BE-së po mbahet peng nga kreu i një partie të vogël (Zbigniew Ziobro), i cili po vepron bazuar në hakmarrjen e tij kundër gjyqësorit dhe po e çon Poloninë në një rrugë edhe më të minuar. Presidenti po krijon një rrugë të veçantë për zbatimin e politikës së jashtme, por komunikimi i tij me Ministrinë e Punëve të Jashtme është shurdhues në heshtjen e tij. Dhe këtë javë do të shohë prezantimin e një ligji të ri mbi shërbimin e jashtëm. Ndërkohë, hapat thelbësorë siç është intervista e Rau, ndërmerren pa dijeninë e trupit diplomatik dhe pa asnjë konsultë.

Prandaj, nuk mungon vetëm busulla, por ka ndodhur diçka edhe me timonin.

Hubris ahoj!

Ministrin i jashtëm polak Zbigniew Rau. Foto: Getty Images.

Megjithatë, ndoshta lundërtarët e diplomacisë polake duket se po gjykojnë keq erërat në ujërat ndërkombëtare. Mbi të gjitha, duket qartë se PiS e beson propagandën e vet – se Polonia nën udhëheqjen e saj është bërë një partner i domosdoshëm strategjik për SHBA-në, duke luajtur një rol të veçantë.

Padyshim që askush nuk dyshon në rëndësinë e Polonisë si një shtyllë e rëndësishme e NATO-s dhe një aleat i mirë. Megjithatë, miqësia jashtëzakonisht e ngushtë gjatë epokës Trump nuk ishte rezultat i bindjeve për një grupim të jashtëzakonshëm interesash. Rëndësia e Polonisë erdhi për shkak të një afiniteti ideologjik, mbi të gjitha për shkak të armiqësisë së Trump ndaj BE-së. Polonia, në konflikt me Berlinin dhe Brukselin, ishte pjesa e përsosur e një gjëegjëze të krijuar për të dobësuar Evropën.

Presidenti Biden i ka përcaktuar krejtësisht ndryshe përparësitë e tij. Pavarësisht nga të gjitha dallimet (për shembull në çështjet ekonomike) që u shfaqën në samitin SHBA-BE, ai po mbështetet në bashkëpunimin e ngushtë me BE-në në fushat më të rëndësishme për të: Kina, mbrojtja e demokracisë, të drejtat e njeriut, lufta e ndryshimeve klimatike. Vlera e një aleati matet kryesisht nga sa janë të angazhuar ata në ndjekjen e këtyre qëllimeve.

Megjithatë, edhe nën drejtimin e Biden, SHBA-ja nuk i është shmangur marrjes së masave të njëanshme dhe arbitrare pa u konsultuar me aleatët e saj. Kjo ishte mënyra se si trupat u tërhoqën nga Afganistani dhe nuk ishte ndryshe nga zgjatja e detyrimeve të START me Rusinë. Pritshmëria që SHBA-ja të bënte një përjashtim për Poloninë dhe të konsultohej për veprimet e saj në lidhje me Nord Stream 2 ishte një keqkuptim që nga fillimi. Ankesat e Polonisë në publik kur kjo nuk ndodhi thjesht tregojnë se si PiS ka arritur ta besojë propagandën e vet në lidhje me “ngritjen e saj në këmbë”.

Dëshpërimisht në kërkim të një partneri të fortë

Një fllad i ri në marrëdhëniet transatlantike e ka ngatërruar Poloninë në manipulime për një tjetër arsye. Për vite me radhë, Polonia e shikonte veten si një vend që mund të ndihmonte SHBA-në të frenonte ambiciet e tepruara të Francës dhe Gjermanisë për të zhvilluar autonomi strategjike për BE-në ose sovranitetin evropian. Këto koncepte përfaqësojnë, për shembull, përpjekjet për të forcuar Evropën në mënyrë të pavarur nga SHBA-ja dhe NATO-ja për sa i përket aftësisë për të vepruar në politikën e sigurisë dhe Polonia i trajtoi ato ekskluzivisht si kapriço të francezëve. Me Trump të konsumuar nga bindja se Evropa është më shumë rival sesa partner me SHBA-në, ky qëndrim e ndihmoi Poloninë të fitonte pikë në Shtëpinë e Bardhë. Tani kjo është plotësisht e padobishme.

Frika kryesore e Biden nuk është se BE-ja do të shkëputet nga mbrojtësi i saj amerikan, por se dobësia e saj si aktor në aspektin e sigurisë paraqet një rrezik për interesat amerikane. SHBA-ja tani dëshiron që BE-ja të jetë një partner i fortë jo vetëm me fuqi ekonomike, por që të jetë e aftë edhe, për shembull, të ndërmarrë veprime të pavarura ushtarake në Afrikën e Veriut dhe Lindjen e Mesme. Kostoja e të paturit e një BE-je “më të ashpër” larg politikës së SHBA është, në këtë drejtim, e një rëndësie dytësore.

Problemi me këtë është se SHBA-ja, siç shkroi Jeremy Shapiro, pothuajse e fshiu BE-në në këtë rol. Shpresa e saj aktualisht nuk është një Poloni e aftë të ndalojë Evropën të thyejë zinxhirët e saj, por më tepër zgjedhjet në Gjermani. Disa në Uashington po shpresojnë që gjermanët të zgjedhin një koalicion të ri qeveritar që përmban të Gjelbrit, i cili do ta shtynte vendin drejt një politike më aktive dhe vendimtare në fusha të rëndësishme për SHBA-në.

Polonia është e papërgatitur për këtë shpërndarje të re, pjesërisht sepse çështja e Nord Stream 2 ka eklipsuar të gjithë kontekstin e saj më të gjerë në marrëdhëniet ndërkombëtare. Në vend që t’i shërbejë Uashingtonit, Varshava mund t’i ishte bashkuar diskutimit për të zbutur efektet e mundshme negative të tubacionit.

Një ide e tillë është të hyjë në bashkëpunim me Ukrainën në lidhje me eksportimin e hidrogjenit në BE. Hidrogjeni do të bëhet një karburant më i rëndësishëm sesa gazi natyror dhe prodhimi i tij do të ndryshojë ekuilibrin e energjisë në tregun evropian. Gjermania aktualisht po vë bast për zhvillimin e asaj industrie dhe për importet e hidrogjenit nga të gjitha burimet e mundshme. Është e qartë se Polonia mund të luajë një rol kyç në bashkëpunimin me Ukrainën dhe mund të gjejë një vend të rëndësishëm për veten atje. Por tani presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky preferon të flasë për këto dhe çështje të tjera drejtpërdrejt me Biden dhe Merkel sepse Polonia ka shumë pak për t’i ofruar atij.

Së fundmi, ngjarjet e fundit dhe takimet e Biden me partnerët evropianë kanë konfirmuar se është gabim të supozohet se vlerat dhe sundimi i ligjit nuk janë asgjë më shumë sesa një lule e bukur. Kjo mund të ketë qenë disa kohë më parë, por po pëson një ndryshim – jo për shkak të parimeve, por për shkak të pragmatizmit.

Përballja me Kinën në pjesën më të madhe ka të bëjë me teknologjinë, inteligjencën artificiale, internetin, sigurinë kibernetike dhe ndarja e vlerave nga interesat ekonomike është e pamundur. Vitet e ardhshme mund të jenë vendimtare nëse Perëndimi do të jetë në gjendje të bashkë-krijojë një rend të ri ndërkombëtar ku vlerat demokratike dhe liberale do të vazhdojnë të kenë një pozitë të fortë. Ky është misioni i Biden dhe nuk ka vend për hezitim në lidhje me anën e kujt jemi.

Teksti i Rau që cituam më lart ka titullin “Nisja e lundrimit në tre dete”. Polonia e ka bërë vërtet këtë në politikën e saj të jashtme dhe po fillon udhëtimin e saj në ujëra më të thella. Për fat të keq, vizita e fundmit e Biden në Evropë ka treguar se Polonia është e dobët dhe pjesa tjetër e flotës po merr një drejtim tjetër.

Mendimet e shprehura në seksionin e Opinioneve janë vetëm ato të autorit dhe jo domosdoshmërish pasqyrojnë pikëpamjet e BIRN.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *