January 22, 2022

Preku një bimë të zakonshme, vajza fillon të fryhet dhe përfundon në spital

Shpërndaje lajmin

Ka disa bimë që janë helmuese dhe mund të shkaktojnë probleme për njerëzit. Fatkeqësisht, shumë prej nesh nuk i njohin.

Pra, ndërsa ka bimë që shërojnë dhe përmirësojnë shëndetin, disa të tjera nuk duhet as t’i prekim… Por një vajzë ka pasur një përvojë fizike traumatike, thjesht duke prekur një bimë helmuese. Pas kontaktit lëkura e duarve i është fryrë si tullumbace dhe ka pasur djegie të rënda.

Kjo bimë quhet ‘Heraklion Giant’ dhe ka veti fototoksike, që do të thotë se helmi i bimës aktivizohet nga rrezet ultravjollcë të diellit. Kontakti me bimën shkakton inflamacion të menjëhershëm dhe një ndjesi djegieje.

Bima nuk është shumë e njohur për vetitë e saj toksike dhe vajza me naivitet eci pranë tij dhe e preku atë. Kjo bimë mund të arrijë 4 metra lartësi dhe pamja e saj duket e padëmshme dhe kryesisht rritet në Kanadanë Perëndimore dhe Francën Lindore.

Në videon që vijon, Lauren shpjegon se ka përjetuar përvojën e saj, me marrjen e djegieve të rënda të shkallës së tretë. Ajo u shtrua në spital për tre ditë dhe praktikisht nuk mund të bënte asgjë për disa ditë, pasi duart i dhimbnin tmerrësisht./

 


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *