Presidenti Bjellorusisë i kërkon Ukrainës që të ulet dhe të negociojë me Rusinë

0
Shpërndaje lajmin

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të dielën se Kievi po bën një “gabim” duke vënë parakushte për negociatat me Rusinë.
“Gabimi i ukrainasve, i (Presidentit) Volodymyr Zelensky, është se ai shkel parimet klasike të procesit të negociatave. Sidomos kur flet me Rusinë.
Epo, nuk mund të vendosni kushte paraprakisht,” tha Lukashenko gjatë një intervistë me televizionin shtetëror rus.
“Uluni në tryezën e bisedimeve dhe vendosni të gjitha kushtet atje”- tha Lukashenko.
Bjellorusia është përdorur si trampolinë për shumë prej operacioneve ajrore të Rusisë në Ukrainë.
LEXONI GJITHASHTU: 

Tërmeti me magnitudë 4.3 ballë godet veriperëndimin e Turqisë
Zgjerohen protestat në Kinë, manifestime në Pekin e Shangai kundër Partisë Komuniste

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *