Presidenti i Sri Lankës konfirmon zyrtarisht dorëheqjen

Shpërndaje lajmin

Gotabaya Rajapaksa ka konfirmuar dorëheqjen e tij, thotë zyra e kryeministrit, pasi protestuesit sulmuan rezidencat zyrtare të të dy liderëve.
Demonstruesit vazhdojnë të pushtojnë pallatin presidencial dhe rezidencën kryeministrore dhe kanë refuzuar të largohen derisa liderët të largohen.
Kryetari i parlamentit tha të shtunën se presidenti do të jepte dorëheqjen më 13 korrik.
Por shumë protestues ishin shumë skeptikë ndaj njoftimit.
Të hënën, zyra e kryeministrit Ranil Wickremesinghe tha në një deklaratë se ishte informuar zyrtarisht nga zoti Rajapaksa se ai do të largohej të mërkurën. Megjithatë, nuk ka pasur asnjë fjalë të drejtpërdrejtë nga Rajapaksa.
Sipas kushtetutës së Sri Lankës, dorëheqja e tij mund të pranohet vetëm zyrtarisht kur ai jep dorëheqjen me letër drejtuar kryetarit të parlamentit, gjë që ende nuk ka ndodhur.
Vendndodhja e Rajapaksa është aktualisht e pazbuluar, por burime ushtarake kanë thënë për BBC se ai ndodhet në një anije të marinës në ujërat e Sri Lankës.
Vëllai i tij, ish-kryeministri Mahinda Rajapaksa, ndodhet në një bazë detare në vend, thonë burimet.
Mijëra njerëz dolën në kryeqytet të shtunën duke kërkuar dorëheqjen e presidentit pas muajsh protestash.
Rajapaksa është fajësuar për keqmenaxhimin ekonomik të vendit, i cili ka shkaktuar mungesë ushqimi, karburanti dhe ilaçesh për muaj të tërë.
Protestuesit brenda pallateve kanë refuzuar të lëvizin derisa të dy liderët të largohen nga detyra./

Leave a Reply

Your email address will not be published.