Presioni i gazsjellësit Nord Stream 2 bie në mënyrë misterioze brenda natës, dyshohet për rrjedhje gazi

0
Shpërndaje lajmin

Autoritetet në Gjermani po përpiqen të përcaktojnë se çfarë shkaktoi një rënie të papritur të presionit në tubacionin e gazit Nord Stream 2.
Një zëdhënës i operatorit tha se mund të ketë qenë një rrjedhje.
Tubacioni ka qenë një nga pikat e nxehta në një luftë të përshkallëzuar energjetike midis Evropës dhe Moskës që nga pushtimi rus i Ukrainës në shkurt që ka goditur ekonomitë perëndimore dhe ka rritur çmimet e gazit.
Operatori i Nord Stream 2 tha se presioni në tubacionin nënujor ra nga 105 në 7 bar gjatë natës.
Gazsjellësi në pronësi ruse, i cili synonte të dyfishonte vëllimin e gazit që rrjedh nga Vyborg, Rusi, nën Detin Baltik në Gjermani, sapo kishte përfunduar dhe ishte mbushur me 300 milion metra kub gaz kur kancelari gjerman, Olaf Scholz, e anuloi atë, pak para se Rusia të pushtonte Ukrainën.
Vendet evropiane i kanë rezistuar thirrjeve ruse për të lejuar funksionimin e Nord Stream 2 dhe kanë akuzuar Moskën për përdorimin e energjisë si armë. Rusia mohon ta bëjë këtë dhe fajëson Perëndimin për mungesën e gazit.
“Aktualisht jemi në kontakt me autoritetet përkatëse për të sqaruar situatën. Ne ende nuk kemi qartësi për shkaqet dhe faktet e sakta”, thuhet në një deklaratë nga ministria gjermane e ekonomisë.
Operatori i gazsjellësit me bazë në Zvicër, i cili është mbyllur ligjërisht, tha se kishte informuar të gjitha autoritetet përkatëse dhe se rrjedhja, nëse ky ishte shkaku, nuk mund të kishte qenë në pikën e uljes në Lubmin, Gjermania veriore.
“Nëse do të ishte në Lubmin, do ta kishit dëgjuar,” tha zëdhënësi.
Gazprom i referoi pyetjet në lidhje me incidentin tek operatori Nord Stream 2.
Gjermania ka informuar autoritetet daneze për incidentin dhe po përpiqet të vërtetojë nëse rënia e presionit ka ndodhur në ujërat gjermane.
Autoritetet daneze u kanë kërkuar anijeve që të largohen nga një rreze prej pesë milje detare nga ishulli Bornholm.
Rusia ka ndërprerë furnizimin me gaz për disa vende dhe ka ndaluar rrjedhjet përmes tubacionit Nord Stream 1 nën Detin Baltik, duke akuzuar sanksionet perëndimore për pengim të operacioneve.
Rrjedhja e dyshuar nuk pati një ndikim të menjëhershëm në tregtinë e gazit mes shenjave se përpjekjet e Vladimir Putin për të ndërprerë furnizimet me energji në Evropë këtë dimër do të pengohen.
Çmimet kanë rënë në javët e fundit pasi Evropa ka bërë përparim në mbushjen e ambienteve të magazinimit për këtë dimër dhe ka ndërhyrë në tregun e energjisë për të mbrojtur konsumatorët.
Analistët thanë se rënia e çmimeve ishte për shkak të një sërë faktorësh duke përfshirë përparimin në mbushjen e objekteve të magazinimit. Çmimet kanë rënë gjithashtu për shkak të rritjes së prodhimit të energjisë së erës dhe shenjave se mirëmbajtja rutinë vjetore në fushat e gazit norvegjeze ka shkuar sipas planit pa pasur nevojë për ndërprerje të mëtejshme.
/Abcnews.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *