Pritjet të gjata në aeroportin e Cyrihut

0
Shpërndaje lajmin

Festa e Pashkëve ka rritur fluksin e udhëtarëve edhe në aeroportin e Cyrihut. Trenat dhe aeroportet e Cyrihut dhe Bazel ishin shumë të ngarkuar në fillim të fundjavës së Pashkëve të enjten dhe të premten. Aeroporti i Cyrihut shënoi numrin më të lartë të udhëtarëve që nga shpërthimi i pandemisë Covid 19, Bazeli pati po ashtu rritje. SBB po përdor 24 trena shtesë gjatë Pashkëve, shkruan Blick, përcjellë albinfo.ch.
Gjatë festave të Pashkëve, operatorët e aeroportit në Cyrih presin 90,000 deri në 98,000 pasagjerë në ditë, tha zëdhënësja Jasmin Bodmer për agjencinë e lajmeve Keystone-SDA të premten, përcjellë albinfi.ch. Rekordi i mëparshëm është 115,000 pasagjerë në një ditë dhe daton nga pushimet verore të korrikut 2019, pra para pandemisë korona, shkruan Blick.
Sipas Bodmer, kohët e pritjes ishin më të gjata se zakonisht. Ajo shton se aeroporti cakton staf nga policia kantonale e Cyrihut, e cila është përgjegjëse për monitorimin, sipas numrit të parashikuar të pasagjerëve. Sipas informacioneve të tyre, policia e kantonit nuk ka mundur të plotësojë kapacitetet. Euroaeroporti Basel-Mulhouse nuk regjistroi ndonjë kohë të veçantë pritjeje, siç tha menaxherja e tij e komunikimit Manuela Ëitzig. Aeroporti pret 107,500 pasagjerë deri të hënën e Pashkëve, 6.5 për qind më shumë se një vit më parë, raporton Blick, përcjellë albinfo.ch.
SBB po përdor 24 trena shtesë gjatë gjithë periudhës së Pashkëve. Këto oferta krijojnë plane ndenjëse për 36,000 pasagjerë të tjerë. Nuk kishte probleme të Enjten e Madhe dhe të Premten e Madhe, tha zëdhënësja Luana Quinter sipas kërkesës. Ishte shumë herët për një bilanc të premten, shkruan Blick, përcjellë albinfo.ch

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *