Prodhuesit gjermanë kërkojnë përdorimin e AI në fabrika

0
Shpërndaje lajmin

Prodhuesit shpresojnë që revolucioni i inteligjencës artificiale të arrijë në fabrikat e tyre, duke parashikuar që robotët të përdoren për të riparuar makineritë komplekse pas interesimit për përdorimet e AI në shumë sektorë që nga lansimi vitin e kaluar i chatbot ChatGPT nga startupi amerikan OpenAI, shkruan thelocal.de.
Edhe në Panairin e Hanoverit të javës së kaluar mbi teknologjinë industriale në Gjermani, potenciali për inteligjencën artificiale në sektorin e prodhimit ishte fort në fokus.
Për të zgjidhur një problem teknik, “punëtorët e fabrikës nuk kanë më nevojë të marrin një ekspert të kualifikuar në vend: inteligjenca artificiale merr përgjegjësinë” për të udhëhequr riparimet, tha Thomas Meier, një analist i të dhënave nga HPE që po prezantonte prototipin, shkruan thelocal.de.
Firma amerikane, e cila ka rreth 60,000 punonjës, ka punuar vitin e kaluar me Aleph Alpha, një startup gjerman me rreth 50 staf, i parë si një nga rivalët kryesorë evropianë të OpenAI.
Inovacioni komunikon me punëtorët e fabrikës, të cilët, për shembull, mund të dërgojnë një foto të një makinerie për programin për të zbuluar ndonjë problem ose për të kontrolluar nëse është instaluar saktë.
Shefi i Aleph Alpha, Jonas Andrulis, i tha AFP-së se kontributi i Evropës në revolucionin e AI duhet të shkojë “përtej rregullimit”, përcjell albinfo.ch.
Microsoft dhe Siemens, të cilët thonë se po punojnë me një numër klientësh në industrinë e automobilave dhe hapësirës ajrore, hodhën poshtë akuzat se AI do të çojë në humbje të vendeve të punës. Anthony Hemmelgarn, drejtor i Siemens Digital Industries Software, tha se 70 për qind e çështjeve nuk po regjistroheshin dhe se AI “nuk po zëvendësonte askënd”, pasi disa detyra nuk po kryheshin. “E gjitha ka të bëjë me rritjen e efikasitetit”, shtoi ai.
Një avantazh tjetër që mund të sjellë AI është “zbutja e mungesës së punëtorëve të kualifikuar”, veçanërisht në Gjermani, tha Jochen Koeckler, kreu i organizatorëve të panairit të Hanoverit.
Në ekonominë më të madhe të Evropës, pothuajse 58 për qind e prodhuesve ankohen për mungesë të fuqisë punëtore, sipas një studimi të Institutit Federal për Arsimin dhe Trajnimin Profesional të botuar në dhjetor, shkruan thelocal.de.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *