Protesta, arrestime, diskualifikime: Kjo ishte finalja e Eurovisionit

0
Shpërndaje lajmin

Në hijen e protestave kundër vendit pjesëmarrës, Izraelit dhe skualifikimit të Holandës, finalja e Eurovision Song Contest (ESC) u zhvillua në Malmö të shtunën në mbrëmje. Oficerët e policisë e çuan aktivisten për klimën Greta Thunberg dhe demonstruesit e tjerë larg sheshit përpara arenës.
Oficerët vendosën barriera. Në demonstratat e para në mbrëmje, policia e përshkroi gjendjen midis 6,000 deri në 8,000 pjesëmarrësve si “paqësore” – por shërbimet e urgjencës më pas duhej të merrnin më shumë veprime në tubimin shumë më të vogël përpara sallës. Disa persona u arrestuan jashtë për shkak të trazirave. Thirrje proteste kundër Izraelit pati edhe nga të pranishmit në sallë.
Ministri i Jashtëm i Izraelit, Israel Katz, mbështeti pjesëmarrësen izraelit Eden Golan pak para fillimit të shfaqjes finale. “Eden me krenari i reziston urrejtjes së madhe dhe antisemitizmit,” shkroi Katz në platformën X. “Sot ne u tregojmë të gjithë atyre që urrejnë se kush po udhëheq rrugën.”
Për shkak të luftës në Gaza, pati thirrje që Izraeli të përjashtohej nga gara. Organizatori i ESC, Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU), lejoi Izraelin të merrte pjesë me arsyetimin se ishte një ngjarje jopolitike.
Megjithatë, nën presionin e EBU, Izraelit iu desh të ndryshonte tekstin dhe titullin e këngës së një versioni të parë – organizatorët fillimisht e panë atë shumë politik me titullin “Shi i Tetorit” për shkak të referencave të mundshme për masakrat e kryera nga terroristët në Izrael më 7 tetor. Kënga e rishikuar tani quhet “Uragane”. Eden Golan ishte një nga 25 aktet në finale. Pak para fillimit të spektaklit, ajo ishte në vendin e dytë pas Kroacisë në koeficientët e basteve.
Kur kombet mbërritën pak pas orës 21:00, në sallën afër Izraelit mund të dëgjoheshin fishkëllima. Eden Golan (20) gjithashtu iu desh të duronte fishkëllima të shumta dhe bërtitje me zë të lartë gjatë interpretimit të këngës së saj. Trazirat pushtuan për pak kohë sallën. Këngëtarja kishte përjetuar tashmë reagime të tilla proteste nga spektatorët në gjysmëfinale.
Në paradën e flamurit, akti zviceran Nemo prezantoi flamurin e vendit në .
Në ditën e finales u njoftua se kandidati holandez Joost Klein ishte përjashtuar nga gara. Sipas stacionit televiziv holandez Avrotros, sfondi ishte një gjest agresiv i Klein ndaj një kameramane që e kishte filmuar pas paraqitjes së tij në gjysmëfinale të enjten në mbrëmje.
Sipas informacioneve ai nuk e ka prekur gruan. Çfarë ka ndodhur saktësisht ka mbetur e paqartë. Megjithatë, policia filloi të hetojë pse pamja e Klein ishte e papërshtatshme, sipas organizatorëve. Pozicioni fillestar i Holandës, numri 5, mbeti bosh në finale.
Kroacia u cilësua si favorit i nxehtë për fitore me muzikantin Baby Lasagna (28) dhe këngën e tij “Rim Tim Tagi Dim”. Por në fund, talenti i këngës Biel, Nemo, fitoi Eurovision Song Contest me “The Code”.
Nderi iu dha fitores ESC të grupit suedez Abba 50 vjet më parë në Brighton, Angli, me Conchita Wurst (fituese 10 vjet më parë për Austrinë) dhe fitueset suedeze të ESC Charlotte Perrelli (1999) dhe Carola (1992) duke performuar “Waterloo ” së bashku kënduan. Diskoteka suedeze Alcazar gjithashtu u shfaq sërish pas vitesh pas 25 kontributeve dhe këndoi klasikun e tyre “Crying at the Disco “./20minuten

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *