November 28, 2021

Pse duhet të përfshini kakaon në dietën tuaj?

Shpërndaje lajmin

Kakaoja ka përqendrime të larta të flavonoideve dhe procyanidineve, përbërës me aktivitet antioksidues që luftojnë radikalet e lira dhe mbrojnë kundër kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe plakjes.

Për këto arsye, shihni më poshtë pse duhet ta përfshini atë në dietën tuaj

Antioksidantë

Sipas një studimi nga Universiteti Cornell, përqendrimi i antioksidantëve në kakaon e nxehtë është pothuajse dy herë më i fortë se në verën e kuqe, 2-3 herë më i fortë se çaji jeshil dhe 3-5 herë më i fortë se çaji i zi. Autori kryesor i studimit, profesori Chang Yong Lee, raporton se më shumë antioksidantë lirohen kur kakao nxehet. Këta antioksidantë ndihmojnë kundër plakjes, detoksifikimin e mëlçisë dhe gjakut, shëndetin kardiovaskular dhe uljen e niveleve të kolesterolit dhe sheqerit.

Humor i mirë

Pluhuri i kakaos rrit në tru nivelet e neurotransmetuesve që lidhen me përmirësimin e humorit. Ai aktivizon serotoninën, hormonin e gëzimit dhe endorfinën dhe vepron si antidepresivë, duke shkaktuar ndjenja gëzimi dhe kënaqësie dhe duke forcuar mbrojtjen e trupit kundër stresit.

Forcon sistemin imunitar

Vetëm një lugë gjelle pluhur kakao pa sheqer siguron 3-9% të marrjes së rekomanduar ditore të hekurit, manganit dhe zinkut. Përveç transportit të oksigjenit, hekuri ndihmon në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe është jetik për sistemin tuaj imunitar. Mangani është një përbërës i kërcit dhe kockave, i cili ndihmon në metabolizmin e enzimave dhe lëndëve ushqyese. Magnezi ndihmon në ruajtjen e energjisë dhe një normë normale të zemrës. Zinku është jetik për prodhimin dhe rritjen e qelizave dhe qelizave të reja të sistemit imunitar. Pa zink të mjaftueshëm, numri i qelizave që luftojnë bakteret zvogëlohet dhe ju bën më të prekshëm ndaj sëmundjeve./


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *