Pse India po blen më shumë naftë ruse?

Shpërndaje lajmin

Ndërsa thirrjet vazhdojë që India të mbajë distancë nga Moska pas pushtimit të Ukrainës, blerjet e saj të naftës janë dyfishuar në krahasim me vitin e kaluar.
Qeveria indiane ka mbrojtur masën për të blerë naftë ruse dhe tha se ajo që India blen nga Rusia në një muaj është më pak se ajo që blen Evropa nga shteti rus  në një pasdite.
Pse India po blen më shumë naftë ruse?
India ka përfituar nga çmimet e zbritura për të rritur importet e naftës nga Rusia në një kohë kur çmimet globale të energjisë janë rritur.
SHBA-ja ka thënë se megjithëse këto importe të naftës nuk shkelin sanksionet, “mbështetja për Rusinë…është mbështetje për një pushtim që padyshim ka një ndikim shkatërrues”.
Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss i kërkoi gjithashtu Indisë të reduktojë  varësinë e saj nga Rusia gjatë një udhëtimi në Delhi në mars, i cili u zhvillua në të njëjtën kohë me një vizitë të ministrit të jashtëm rus, Sergei Lavrov.
Lavrov u tha homologëve të tij indianë se Rusia ishte e gatshme të diskutonte çdo mall që India dëshironte të blinte dhe kërkoi që pagesat të bëheshin në rubla.
Ku e merr India naftën e saj?
Pas SHBA-së dhe Kinës, India është konsumatori i tretë më i madh në botë i naftës, mbi 80% e së cilës importohet.
Por në vitin 2021, vetëm rreth 2% e importeve totale të naftës (12 milionë fuçi naftë bruto Urals) erdhën nga Rusia, sipas Kpler, një grup kërkimor për mallra.

Deri tani, furnizimet më të mëdha vitin e kaluar erdhën nga prodhuesit e naftës në Lindjen e Mesme, me sasi të konsiderueshme gjithashtu nga SHBA dhe Nigeria.

Në janar dhe shkurt, India nuk importoi naftë nga Rusia.
Por deri më tani, sasia e kontratave të naftës Urals të bëra për Indinë që mbulon marsin, prillin, majin dhe qershorin – rreth 26 milionë fuçi – është më e lartë se sasia e blerë gjatë gjithë vitit 2021, sipas Kpler.
Çfarë marrëveshje po bën India?
Pas pushtimit të Ukrainës, tani ka më pak blerës për naftën bruto Ural të Rusisë. Disa qeveri dhe kompani të huaja vendosën të shmangin eksportet ruse të energjisë dhe çmimi i saj ka rënë.
Ndërsa çmimi i saktë i shitjeve të bëra në Indi është i panjohur, ka të ngjarë që India  të blejë të paktën një pjesë të naftës bruto ruse me një zbritje të konsiderueshme,” thotë Matt Smith, një analist në Kpler.
Ku tjetër po kërkon India të blejë naftë?
Importet e naftës të Indisë nga SHBA janë rritur ndjeshëm që nga shkurti, sipas analistëve në Refinitiv. Megjithatë, analistët e tregut thonë se kjo mund të mos jetë e qëndrueshme në të ardhmen pasi SHBA kërkon të përdorë prodhimin vendas të naftës për të zëvendësuar furnizimet nga Rusia pas pushtimit të Ukrainës.
Ekzistojnë gjithashtu sugjerime se tregtia me Iranin mund të rifillojë me një mekanizëm shkëmbimi që rafineritë indiane të naftës mund të përdorin për të blerë naftën e tij. Kjo marrëveshje u ndal tre vjet më parë, kur SHBA rivendosi sanksionet ndaj Iranit./ /

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.