January 22, 2022

Pse numri i rasteve ditore me Covid në Zvicër nuk po zvogëlohet

Shpërndaje lajmin

Shkalla e infeksioneve të reja në Zvicër ra ndjeshëm në fillim të tetorit, me numrin e rasteve të raportuara çdo ditë nën shifrën 1000, përcjell albinfo.ch.

Megjithatë, ka gati dy javë që shifrat u rritën përsëri, duke tejkaluar 1,300 raste çdo ditë.

Siç tregon ky grafik nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH), numri i rasteve (vijat blu të errëta) u rrit më shumë në Appenzell Innerrhoden dhe Obwalden.

Në total, 14 kantone zvicerane panë rritje të infeksioneve.

Sipas ekspertëve shëndetësorë, kjo rritje e infeksioneve do të vazhdojë edhe me tej, duke arritur deri në 2 mijë numri i rasteve ditore. Arsyet janë të ndryshme, që nga turizmi vjeshtor që shquhet në shtetin e Zvicrës, deri në lëvizjet e qytetarëve në shtetet e tjera. /Albinfo.ch


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *