Pse po heqen disa semaforë që ndriçonin në formën e një zemre në Cyrih

0
Shpërndaje lajmin

Gjatë muajit dhjetor, banorët e rrethit të Cyrihut të Dübendorf zbuluan se disa nga semaforët ndriçonin në formën e një zemre, përcjell albinfo.ch.
Ky aksion i kryer nga departamenti i punëve publike kishte ngjallur shumë komente pozitive nga popullata vendase gjatë festave të fundvitit.
Megjithatë, pasi mësoi për “dritat e zemrës”, policia kantonale e Cyrihut tha të enjten se shabllonet në formë zemre të vendosura në drita nuk ishin në përputhje me urdhëresën për shenjat rrugore, e cila përcakton se semaforët e destinuar për të kaluar rrugën duhet të shfaqni një simbol të këmbësorit.
“E dija që ne po hynim në një zonë gri ligjore me këtë lëvizje”, tha Raymond König, kreu i Departamentit të Punëve Publike, duke shtuar se ky veprim ishte me qëllim të mirë dhe synonte “të kënaqte popullatën”.
“Por nëse duhet të heqim zemrat, ne do ta bëjmë atë.”
Duket se zyrtarët e Cyrihut janë gjithashtu të ashpër ndaj entuziastëve të shpendëve.
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *