Pse Putini dëshiron të instalojë kamera vëzhgimi në Zvicër – dhe a mundet?

0
Shpërndaje lajmin

Monumenti në fjalë ndodhet në kantonin e Urit dhe është ngritur në kujtim të ushtarëve rusë të udhëhequr nga gjenerali Aleksandër Suvorov, të cilët vdiqën në luftime kundër Napoleonit gjatë kalimit të ushtrisë në Alpet në shtator 1799.
Memoriali është gdhendur në shkëmbinjtë e Grykës Schöllenen që ndodhet në komunën e Andermatt, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.
Ai ka mbetur, i patrazuar, në këtë vendndodhje piktoreske për 123 vjetët e fundit, por që nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë në shkurt, monumenti nuk është më vendi i pelegrinazheve paqësore për diplomatët rusë dhe turistët.
Në maj, vizitorë të panjohur spërkatën bojë blu dhe të verdhë – ngjyrat kombëtare të Ukrainës – mbi monumentin, një akt që u konsiderua si vandalizëm nga zyrtarët rusë.
Tani Vladimir Putin thuhet se dëshiron të instalojë videokamera në vendin, i cili është në pronësi dhe mirëmbahet nga qeveria ruse.
Monumenti shkaktoi gjithashtu polemika në shtator, kur një bandë biçiklistësh rusë me bazë në Zvicër, besnikë ndaj Putinit, të njohur si Ujqërit e Natës, pozuan para memorialit gjatë një ceremonie zyrtare të vendosjes së kurorave, përcjell tutje albinfo.ch.
A mundet Putini vërtet të vendosë pajisje në Zvicër?
Ky nuk do të ishte rasti i parë i aktiviteteve ‘spiunuese’ të Rusisë në Zvicër (ose gjetkë), por këtë herë Kremlini ka folur paraprakisht.
Megjithatë, ndërsa vetë monumenti mund t’i përkasë Rusisë, zona përreth nuk i përket.
Kamerat nuk mund të vendosen ligjërisht në zonë pa miratimin e komunës dhe kantonit, asnjëri prej të cilëve nuk ka komentuar për këtë çështje deri më tani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *