Putin me akuza të fortë, pretendon se Perëndimi donte të vriste ushtarët rusë

0
Shpërndaje lajmin

Komente interesante po dalin nga Kremlini pasditen e sotme, ku ka folur presidenti rus Vladimir Putin.
Putin duket se akuzoi Perëndimin për përpjekje për të vrarë gazetarët rusë, pa dhënë asnjë provë për këtë pretendim.
Ai pretendoi se një përpjekje e tillë ndaj një reporteri televiziv ishte penguar nga Shërbimi Federal i Sigurisë (FSB).
“Këtë mëngjes, Shërbimi Federal i Sigurisë ndaloi aktivitetet e një grupi terrorist që planifikoi të sulmonte dhe të vriste një gazetar të famshëm televiziv rus. Ata kanë kaluar në terror, në përgatitjen e vrasjes së gazetarëve tanë.”
Më vonë, Rusia pretendoi se kishte arrestuar anëtarë të një grupi nacionalist që tentoi të vriste gazetarin pro-Putin, Vladimir Solovyev.
Sipas agjencisë së lajmeve Interfax, Moska thotë se të arrestuarit vepronin në emër të shërbimit special ukrainas./

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *