Putin: Rusia mund të shtojë goditjen e parë bërthamore në strategji

Shpërndaje lajmin

Vladimir Putin tha se Rusia mund të konsiderojë zyrtarisht shtimin e mundësisë së një sulmi të parë parandalues ​​bërthamor për të çarmatosur një kundërshtar në doktrinën e saj ushtarake, vetëm disa ditë pasi paralajmëroi se rreziku i luftës atomike po rritet, përcjell albinfo.ch.
“Ne po mendojmë për këtë”, u tha presidenti rus gazetarëve pas një samiti në Kirgistan. “Nëse po flasim për një goditje çarmatosëse, ndoshta duhet të mendojmë për përdorimin e qasjeve të partnerëve tanë amerikanë”, tha ai, duke përmendur ato që ai i quajti strategjitë e SHBA-së për të përdorur raketa me saktësi të lartë për një sulm parandalues.
Komentet ishin të dytat e Putinit për çështjen bërthamore këtë javë. Të mërkurën ai tha se rreziku i luftës atomike po rritet dhe e quajti arsenalin e Rusisë “një faktor parandalues” në konflikte. Doktrina ruse aktualisht parashikon përdorimin e armëve bërthamore si mjetin e fundit në rast të një kërcënimi për ekzistencën e shtetit.
SHBA dhe aleatët e saj e kanë denoncuar Putinin për atë që ata e quajnë goditje bërthamore mbi pushtimin e tij në Ukrainë. Rusia fajëson Perëndimin për ngritjen e çështjes së pari, megjithëse zyrtarët e Kremlinit filluan kërcënimet, përcjell tutje albinfo.ch.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *