Qeveritë nordike synojnë shtensionimin pas rasteve të reja të djegies së Kuranit

0
Shpërndaje lajmin

Në Suedi dhe Danimarkë të hënën, më 31 korrik, janë djegur më shumë kopje të librit të shenjtë të islamit, teksa qeveritë e këtyre dy shteteve nordike thanë se po shqyrtojnë mënyra ligjore për të kufizuar akte të tilla me synim që të ulin tensionet e rritura në disa shtete myslimane.
Në javët e fundit, në Danimarkë dhe Suedi janë mbajtur disa protesta ku janë djegur apo janë dëmtuar kopje të Kuranit. Këto protesta kanë shkaktuar zemërim në shtetet myslimane, të cilat kanë kërkuar që qeveritë nordike të ndalojnë djegien e librit të shenjtë të islamit.
Qeveria daneze tha të dielën se do të tentojë të gjejë “një mjet ligjor” që do t’iu mundësonte autoriteteve që të ndërhyjnë në protesta të tilla, nëse vlerësohet se protesta të tilla sjellin “pasoja të mëdha negative për Danimarkën, më së paku në lidhje me sigurinë”.
“Fakti që ne po sinjalizojmë si në Danimarkë ashtu edhe jashtë se o punojmë në këtë çështje, shpresojmë që do të ndihmojë në shtensionimin e problemeve me të cilat po përballemi”, tha ministri i Jashtëm, Lars Lokke Rasmussen, pas takimit me udhëheqësit e politikës së jashtme në Parlamentin danez të hënën.
“Nuk është se jemi nën presion që të veprojmë, por bazuar në analizat tona politike është në interesin tonë më të mirë dhe të të gjithëve”, shtoi Rasmussen.
LEXONI GJITHASHTU:

Le Maire: Ndërprerja e të gjitha lidhjeve ekonomike me Kinën është “iluzion”
Mbyllet plazhi në resortin turk, u gjetën 28 mina të pashpërthyera

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *