Qindra refugjatë hebrenj arrijnë në Izrael nga Ukraina

Shpërndaje lajmin

Afër 300 refugjatë hebrenj kanë arritur në Izrael nga Ukraina. Ky ishte kontingjenti i parë i refugjatëve që arriti në Izrael, teksa ky shtet pret “një valë shumë, shumë të madhe” të migrantëve.
Ka pasur sugjerimi se mbi 200,000 ukrainas, që janë hebrenj ose kanë lidhje familjare me hebrenjtë, mund të strehohen në Izrael, si dhe mbi 600,000 rusë që i përkasin të njëjtës kategori.
“Izraeli është shtëpia ime e dytë, ndoshta tani do të bëhet shtëpia ime e parë”, tha Anna nga Kievi, e cila arriti në Tel Aviv për të qëndruar te të afërmit e saj.
Në aeroport, kryeministri izraelit, Naftali Bennett doli që të presë refugjatët ukrainas, në mesin e të cilëve ishin edhe afër 90 fëmijë nga një jetimore hebreje në Zhytomir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.