Qindra ukrainas mbetën pa energji elektrike për shkak të sulmeve ruse

0
Shpërndaje lajmin

Dita e djeshme 27 tetor ishte një ditë e vështirë për ukrainasit pasi për shkak të sulmeve të shumta ruse qindra shtëpi pa energji elektrike, tha shefi ekzekutiv i kompanisë energjetike të Ukrainës Yasno.
Furnizimi me energji elektrike u ul me 40% në disa zona, tha Serhiy Kovalenko në një deklaratë.
Në një moment, më shumë se 320,000 shtëpi në kryeqytet ishin pa energji elektrike.
Në rajonin e gjerë të Kievit, të paktën 258,000 shtëpi ishin pa energji elektrike dhe në më shumë se 500,000 shtëpi mbetën pa energji elektrike gjatë ditës.
LEXONI GJITHASHTU: 

Rusia dërgon 1000 trupa për të mbrojtur Khersonin në Ukrainë
Zgjedhjet, Spaho: Alibeaj nuk ka vënë kushte, ka pranuar negociatat
“Opozita e ndarë në copëza”, Spaho i kundërpërgjigjet gazetarit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *