January 17, 2022

Qytetet më të mira për udhëtarët kur punoni në Gjenevë

Shpërndaje lajmin

Gjeneva është një lloj enklave në skajin jugperëndimor të Zvicrës, e rrethuar nga liqeni në njërën anë, dhe Franca dhe kantoni Vaud nga ana tjetër.

Pjesa më e madhe e fuqisë punëtore të Gjenevës është vendase – domethënë, ata që jetojnë në vetë qytetin ose komunitetet periferike të kantonit, shkruan The Local, transmeton albinfo.ch.

Por një numër i madh i punonjësve vijnë ose nga Vaud ose Franca; në rastin e fundit, këta udhëtarë janë të njohur si punëtorë ndërkufitarë.

Shifrat nga zyra e statistikave të Gjenevës (OCSTAT) tregojnë se mbi 26,000 njerëz udhëtojnë për të punuar në qytet nga Vaud, dhe mbi 90,000 nga rajonet franceze të Haute-Savoie dhe Ain.

Përveç statistikave, këto janë qytetet më të mira për udhëtarët në të dy anët e kufirit, transmeton tutje albinfo.ch.

Nyon

Nga 26,000 punëtorë plus të përmendur më lart, shumica – gati 15,000 – vijnë nga ky qytet i vogël, sipas OCSTAT.

Ky komunitet me rreth 22,000 njerëz shtrihet vetëm 30 km nga Gjeneva, duke bërë një udhëtim të shkurtër me tren (10 minuta) dhe rreth 20 minuta nga autostrada, në varësi të kohës së ditës dhe trafikut.

Vetë komuna është historike dhe e çuditshme, me një fortesë 500-vjeçare të vendosur mbi qytet dhe me pamje nga Liqeni i Gjenevës dhe Alpeve.

Për shkak të afërsisë së saj me Gjenevën, qiratë në Nyon janë mjaft të larta – jo aq të larta sa në Gjenevë, por një banesë me tre dhoma mund të kushtojë diku nga 1,200 deri 1,600 franga në muaj.

Rolle

Pak më larg se Nyon (35 km) ndodhet një tjetër qytet udhëtar, Rolle.

Me një popullsi prej rreth 5,500, është shumë më e vogël se Nyon, por po aq e bukur dhe e vendosur skenikisht përgjatë brigjeve të Liqenit të Gjenevës.

Ndërsa ndodhet pothuajse në një pikë mes Gjenevës dhe kryeqytetit të Vaudit, Lozanë, banorët e Rolle ka të ngjarë të udhëtojnë në secilin nga këto qytete.

Për ata që janë të punësuar në Gjenevë, udhëtimi zgjat 25 minuta me tren dhe, në varësi të trafikut, 30 minuta apo më shumë nw autostradë.

Qiratë, megjithatë, janë në të njëjtin nivel me Nyon, ndoshta sepse Rolle është e vendosur në mënyrë të përshtatshme në afërsi të Gjenevës dhe Lozanë, kjo e fundit është shtëpia e një numri të kompanive dhe organizatave shumëkombëshe, duke përfshirë Philip Morris, Instituti Federal Politeknik (EPFL), dhe Komiteti Olimpik Ndërkombëtar.

Coppet

Me vetëm 10 km që ndan këtë qytet të vogël me rreth 3,000 banorë nga Gjeneva, është vetëm një udhëtim i shpejtë për në qytet (pavarësisht bllokimeve të trafikut) ose 11 minuta me tren rajonal (RE).

Qyteti është i njohur kryesisht si një nga rezidencat e Madame de Stael, një aristokrat i shquar francez i shekullit 18 – 19, kështjella e së cilës qëndron akoma.

Duke pasur parasysh afërsinë e saj me Gjenevën, qiratë në Coppet janë mjaft të larta, mesatarisht mbi 2,000 për një apartament tre deri në katër dhoma.

Franca

Annemasse

Rreth 41 përqind e të gjithë punëtorëve ndërkufitarë në Gjenevë vijnë nga ky qytet me rreth 36,000 në Haute-Savoie, i vendosur vetëm 10 km nga Gjeneva.

Një udhëtim zgjat rreth 15 minuta me makinë (në trafik të mirë), shtatë minuta me tren, ose 25 minuta me linjën 17 të tramvajit.

Meqenëse Annemasse është praktikisht një periferi e Gjenevës, qiratë nuk janë të lira – mbi 900 euro për një apartament me tre dhoma.

St-Julien-en-Gjenevë

Një pjesë e konsiderueshme e popullsisë së qytetit prej 16,000 është e punësuar në Gjenevë, e vendosur vetëm 11 km larg.

Duhen rreth 15 minuta në kushte të mira trafiku për të arritur në Gjenevë me makinë, 27 minuta me tren dhe gjysmë ore me autobus.

Edhe këtu, apartamente me tre dhoma merren me qira për të paktën 900 euro, dhe shumë herë më shumë.

Ferney-Voltaire

Ky komunitet prej 10,000 personash është kaq afër Gjenevës, saqë është praktikisht ngjitur me aeroportin e Gjenevës.

Një makinë zgjat rreth 12 minuta dhe një autobus 20 minuta.

Kostot e strehimit këtu janë më të lartat nga dy qytetet e tjera të udhëtarëve – qiratë mujore për dy dhoma i kalojnë 1,000 euro.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *