Qyteti i Bellinzonës, në prag të festivalit kombëtar të muzikës popullore tradicionale zvicerane

0
Shpërndaje lajmin

Qyteti i Bellinzonës në Zvicrën jugore po pret festivalin kombëtar të muzikës popullore tradicionale zvicerane. Rreth 60,000 vizitorë dhe 2,000 muzikantë priten në veprimtarinë falas, e cila zhvillohet çdo katër vjet, përcjell albinfo.ch.
Mbi 400 koncerte janë planifikuar për festivalin katërditor, i cili zgjat nga e enjtja deri të dielën. Sipas organizatorëve, kjo është hera e parë që kaq shumë grupe Ticino marrin pjesë në festivalin kombëtar të muzikës popullore. Ministri i Jashtëm zviceran, Ignazio Cassis, pritet të marrë pjesë në fund të aktivitetit.
Festivali i 14-të kombëtar i muzikës popullore zvicerane përfaqëson “një mundësi të mirë për të prezantuar Bellinzona në Zvicër”, u tha gazetarëve së fundmi kryebashkiaku Mario Branda. Bellinzona dëshiron të arrijë Locarno, Ascona, Lugano dhe luginat Maggia dhe Verzasca, të cilat konsiderohen si destinacionet më të njohura turistike në kantonin Ticino.
Shoqata e Muzikës Popullore Zvicerane (VSV) po ashtu këtë vit feston 60-vjetorin e saj. E themeluar në Sachseln në kantonin Obwalden në vitin 1963, shoqata doli nga Shoqata e Muzikës së Vallëzimit dhe Argëtimit të Zvicrës Qendrore të Cyrihut. Që atëherë, shoqata dhe 9000 anëtarët e saj janë angazhuar për promovimin dhe kultivimin e muzikës popullore zvicerane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *