Qyteti më miqësor i Evropës, është në Zvicër

0
Shpërndaje lajmin

Kompania Bounce ka kryer një studim mbi qytetin më miqësor në Evropë.
Sipas këtij studimi, Cyrihu është vendi më mikpritës në gjithë Evropën, ku janë marrë parasysh kritere, si statistikat e krimit apo standardi i jetesës.
Në analizë u përfshinë kritere të tilla si shkalla e krimit, standardi i jetesës dhe sa të lumtur janë njerëzit në qytetet e studiuara, nga 15 prej tyre, Cyrihu triumfoi.
Cyrih: 9.89/10 pikë
“Arrogantë dhe mendjemadh” është ajo që zakonisht thuhet për banorët e Cyrihut në Zvicër. Në studimin e Bounce, megjithatë, qyteti në Limmat zuri vendin e parë, shkruan 20minuten.
Qyteti më i madh i Zvicrës shënoi veçanërisht mirë me arkitekturën, distancat e shkurtra për turne në male, por edhe me sigurinë dhe kënaqësinë e banorëve.
Kur bëhet fjalë për frikën e vjedhjes së xhepave, Cyrihu mposht të gjitha destinacionet e tjera të udhëtimit, përcjell albinfo.ch.
Kopenhaga: 8.59/10 pikë
Kopenhaga ka në program historinë, kulturën dhe arkitekturën. Sharmi skandinav dhe mbi të gjitha “hygge” e bëjnë Kopenhagen kaq të vlefshme për të jetuar.
Në thelb, “hygge” do të thotë një atmosferë komode dhe e ngrohtë në të cilën mund të shijoni gjërat e mira në jetë së bashku me njerëzit e dashur. Edhe këtu shkalla e krimit është e ulët, populli është i lumtur.
Kopenhaga është gjithashtu shtëpia e disa prej restoranteve më të mira në botë, shkruan 20minuten.
Mynih: 8.26/10 pikë
Mynihu konsiderohet më i sigurti nga të gjitha qytetet e vlerësuara. Qyteti ka gjithashtu një ofertë të gjerë kulturore.
Sidomos në verë, Mynihu me kopshtet e tij simpatike të birrës ia vlen të vizitohet. Ajo gjithashtu mund të përmirësohet me kuzhinën e saj të përzemërt, përcjell albinfo.ch.
Amsterdam: 7.72/10 pikë
Amsterdami është konsideruar prej kohësh parajsa më e madhe dhe e kuqe e dritës par excellence. Kryeqyteti holandez dëshiron të përmirësojë këtë imazh dhe së fundmi ka nxjerrë rregullat e sjelljes për turistët.
Metropoli do të donte t’i kushtonte më shumë vëmendje artit, arkitekturës dhe kulturës. Kanalet, “tulipanët e Amsterdamit”, muzetë dhe banorët miqësorë dhe gjithmonë gazmorë e bëjnë qytetin. Vetëm shkalla e krimit është dukshëm më e lartë se në qytetet në podium, shkruan 20minuten.
Vjena: 7.18/10 pikë
Vjena shfaqet si një nga “qytetet më të jetueshme në botë”. Vetëm kohët e fundit, ish-qyteti perandorak u votua i pari në një studim.
Mbi të gjitha, kryeqyteti i Austrisë ka arkitekturë të bukur dhe ushqim tepër të mirë të lirë për të ofruar. Do të gjeni rrugë të gjera dhe kafene të bukura për të zgjatur. Objektet e mira publike dhe ofertat e pasura kulturore e bëjnë Vjenën me vlerë për t’u vizituar, përcjell albinfo.ch.
Në vendin e gjashtë deri në të dhjetën janë: Stokholmi, Berlini, Praga, Edinburgu dhe Dublini.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *