Rama i kërkoi SPAK arrestimin e Berishës e Metës, ambasadorja Kim ka “dy fjalë” për të

Shpërndaje lajmin

Ambasadorja Amerikanë Yuri Kim është shprehur se drejtësia shqiptare duhet të nis të veprojë njësoj si në Europë.
Kim shtoi se nuk është e arsyeshme që t’i kërkohet drejtësisë që të mbajë krah, deklaratë që dukej se kishte lidhje direkte me akuzat e Ramës ndaj SPAK.
“Jam e qartë që flas troç, më lejoni të jem e qartë dhe pak jo diplomatike, çfarë është drejtësia, si duket Shqipëria kur reforma të jetë zbatuar. Ne do ta dimë që Reforma ka qenë ssukseshme, por mos quhet më e zakonshme, për këtë kemi vetingun dhe funksionet e tij, por të jetë e sukseshme që të jetë e përshtatshme që drejtuesit politik në pushtet ose jo që të thonë drejtësia futi anën time në burg. Këto nuk janë standardet e drejtësisë. Nuk duhet të vazhdojnë me drejtësinë e të shkuarës, drejtësia që duhet të vijë në Shqipëri është ajo me standarde që janë në përputhje me BE, kjo është ajo qe njerëzit presin”, është shprehur Kim./ /

Leave a Reply

Your email address will not be published.