Rama për vlerësimin e Dvoranit: E drejta vonon po nuk harron, u godit se nuk iu dorëzua të keqes

Share

Kryeministri Rama ka reaguar pas nderimit nga SHBA të Ardian Dvoranit me çmimin si një prej 12 kampionëve të antikorrupsionit. Në një postim në Twitter kreu i qeverisë thekson se ky vlerësim është inkurajim për ata që luftojnë për reformën në drejtësi. Sipas Ramës, Dvorani u godit se nuk iu dorëzua presionit të së keqes dhe ky vlerësim provon që e drejta vonon po nuk harron.

“Vlerësimi i lartë i Sekretarit të ri të Shtetit për Ardian Dvoranin, është një inkurajim i jashtëzakonshëm për të gjithë ata që luftojnë për Reformën në Drejtësi në këtë fazë kacafytjeje me të Keqen ku ka hyrë reforma dhe një riafirmim i angazhimit të SHBA në luftën për Reformën! Ardian Dvorani u godit harbutërisht pikërisht se nuk iu dorëzua presionit të së Keqes dhe ky vlerësim rrezatues e shkrin krejt atë baltë imoraliteti politik e mediatik, që u hodh pa kursim mbi të, duke provuar edhe njëherë se e drejta vonon po nuk harron”, shkruan Rama.

Departamenti Amerikan i Shtetit ka vlerësuar ish-kreun e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvoranin, si një prej “12 kampionët e antikorrupsionit” në botë, një çmim i ri i nisur nga administrata Biden për të vlerësuar përpjekjet në luftën kundër korrupsionit.

Dvorani u largua nga Gjykata e Lartë më 11 qershor me një vendim të Këshillit të Lartë Gjyqësor, gati 7 vjet pasi kishte përfunduar mandatin. Më pas, ai u caktua me detyrë gjyqtar në Gjykatën e Apelit Administrativ të Tiranës. Gjatë detyrës si kreu i KED ai ka pasur shpesh përplasje me presidentin Ilir Meta, sidomos gjatë procesit te emërimeve të kandidatëve për anëtarë të Gjykatës Kushtetuese.


Share

Komente