Rastet e rënda me Covid-19 po vuajnë edhe nga kjo sëmundje shëndetësore

Share

Pandemia e Covid-19 është larg fundit dhe shkencëtarët janë vazhduar studimet për të gjetur sëmundjet tjera që po shkaktohen nga virusi Covid-19.

Kohëve të fundit kemi lexuar shumë për simptomat e koronavirusit.

Një studim i ri i botuar në Radiologji sugjeron që ata që vuanin nga raste ekstreme COVID-19 mund të jenë në rrezik më të lartë të anomalive të shëndetit të syve, transmeton portal arbresh.info

Studimi i kryer nga shkencëtarët francezë, gjeti se disa nga të infektuarit me Covid-19 kishin probleme me sytë, zbuloi se nëntë prej tyre kishin gjetje anormale të MRI në kokërdhok.

Një ose më shumë nyje u gjetën në pjesën e pasme të syrit që përfundimisht mund të çojë në verbëri nëse nuk trajtohet. Studimi vëren, megjithatë, se ka pasur faktorë të tjerë në lojë. Për shembull, shtatë nga nëntë njerëz ishin në pozicion të prirur (të shtrirë në bark) ndërsa ishin në ICU për një periudhë të zgjatur kohe. Studiuesit besojnë se ky pozicion mund të ketë bërë që nyjet të shfaqen për shkak të kullimit joadekuat të venave rreth syve të tyre.

Probleme me sy kanë shfaqur edhe të sëmurit me diabet, ata me hypertension dhe personat obezë.

Ndërsa ky studim ka siguruar hulumtime paraprake mbi një lidhje të mundshme midis rasteve të rënda COVID-19 dhe përkeqësimit të shëndetit të syve, studiuesit kanë theksuar se studimi kërkon ende shumë punë.

Shkencëtarët theksojnë se secili pacient që ka kaluar koronavirusin është mirë që të bëjë një kontroll të syve./arbresh.info/


Share

Komente