Rasti “Credit Suisse”, si ndikon në reputacionin e Zvicrës

0
Shpërndaje lajmin

Shkatërrimi i gjigantit bankar Credit Suisse shkaktoi valë tronditëse në tregjet financiare dhe duket se i ka dhënë një goditje reputacionit të Zvicrës për stabilitet, me një specialist që sugjeron se investitorët tani do ta shikojnë vendin malor të Evropës Qendrore si “një republikë banane financiare”.
UBS, banka më e madhe e Zvicrës, ra dakord të dielën të blinte rivalin e saj vendas Credit Suisse për 3 miliardë franga zvicerane (3.2 miliardë dollarë) si pjesë e një marrëveshjeje me çmim të ulur të mbështetur nga qeveria.
Autoritetet dhe rregullatorët zviceranë ndihmuan në rregullimin e marrëveshjes, e cila erdhi mes frikës në ngjitje në sistemin bankar global pasi dy banka më të vogla amerikane u shembën javët e fundit, shkruan Scan, transmeton albinfo.ch.
Marrëveshja e shpëtimit do të thotë se Zvicra, një vend shumë i varur nga financat për ekonominë e saj, është në rrugën e duhur për të parë që dy bankat e saj më të mëdha dhe më të njohura të bashkohen në vetëm një gjigant financiar.
“Pozita e Zvicrës si qendër financiare është shkatërruar”, tha Octavio Marenzi, CEO i Opimas, në një shënim kërkimor. “Vendi tani do të shihet si një republikë financiare banane.”
“Debakli i Credit Suisse do të ketë pasoja serioze për institucionet e tjera financiare zvicerane. Një reputacion mbarëkombëtar me menaxhim të kujdesshëm financiar, mbikëqyrje të shëndoshë rregullatore”, tha Marenzi.
Aksionet e UBS të martën u rritën pothuajse 4% rreth orës 10:15 të mëngjesit me orën e Londrës (6:15 të mëngjesit ET), duke zgjeruar fitimet pas mbylljes më të lartë në seancën e mëparshme. Ndërkohë, Credit Suisse tregtohej 0.6% më e ulët gjatë marrëveshjeve të mëngjesit pasi përfundoi seancën e së hënës me një rënie të madhe prej 55%.
Po franga zvicerane si një strehë e sigurt?
“Një tipar i gjithë këtij presioni bankar që kemi parë gjatë ose dy javëve të fundit është se në fakt po, ne kemi parë paqëndrueshmëri të madhe në tregjet e kapitalit, paqëndrueshmëri të madhe në tregjet me të ardhura fikse dhe gjithashtu në tregjet e mallrave, por shumë pak paqëndrueshmëri në tregjet valutore,” tha të martën Bob Parker, këshilltar i lartë në Shoqatën Ndërkombëtare të Tregjeve të Kapitalit.
I pyetur se si investitorët mund të mendojnë tani për reputacionin e Zvicrës për stabilitet, Parker u përgjigj: “Kur isha në Cyrih javën e kaluar, kjo temë në fakt ishte një temë e nxehtë”. Ai tha se kishte pasur një dobësi “shumë modeste” në frangën zvicerane kundrejt euros ditët e fundit, duke vënë në dukje se ky është çifti i monedhës ku fokusohet Banka Kombëtare Zvicerane. Një euro u pa të tregtohej me 0,9961 franga zvicerane të martën në mëngjes, duke u dobësuar nga 0,9810 në krahasim më 14 mars.
“Ne jemi kthyer afër barazisë mes frangës dhe euros. Pra, mendoj se për t’iu përgjigjur pyetjes suaj, po, deri diku franga zvicerane si një monedhë e sigurt ka humbur një pjesë të joshjes së saj. Nuk ka asnjë dyshim për këtë”, tha Parker. “A do të rifitohet? Ndoshta po, do të argumentoja se ky është një lloj efekti afatshkurtër,” shtoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *