Reagon Korea e Veriut/ Peniani teston dronin nënujor me kapacitete bërthamore

0
Shpërndaje lajmin

Si reagim ndaj stërvitjeve të përbashkëta mes Shteteve të Bashkuara, Japonisë dhe Koresë së Jugut, Korea e Veriut ka testuar një dron nënujor me fuqi bërthamore.
Peniani zyrtar ka deklaruar se pajisja është në gjendje të shkatërrojë flota dhe porte.
Mjeti i pretenduar është një prej sistemeve të shumta të armatimit të reklamuara nga lideri Kim Jong Un në vitet e fundit, në kuadër të përpjekjeve të tij për të zgjeruar arsenalin bërthamor.
Mes rritjes së tensioneve në rajon, Veriu ka miratuar një doktrinë të re që autorizon ushtrinë të kryejë sulme bërthamore ndaj armiqve që kërcënojnë lidershipin e vendit.
LEXONI GJITHASHTU:

15 mijë raste me grip në javë, Ulqinaku: Shumica janë fëmijë. S’jemi ende në epidemi
“Vrasja me snajper në Vlorë po zbardhet”- Balla: Jemi drejt arrestimit të autorëve

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *