Rebelimi i Wagner, mijëra luftëtarë çeçenë u dërguan për të mbrojtur Moskën

0
Shpërndaje lajmin

Të paktën 3.000 trupa elitare çeçene zunë pozicione në Moskë për të mbrojtur kryeqytetin rus kundër luftëtarëve Wagner që avanconin, ka raportuar transmetuesi shtetëror çeçen.
“Luftëtarët kanë qenë në pozicionet e tyre në Moskë që herët në mëngjes dhe janë të gatshëm të zbatojnë çdo urdhër nga Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura Ruse, Vladimir Putin”, shkroi Grozny në Telegram.
Shefi i Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, që atëherë ka hequr dorë nga njerëzit e tij, por nuk ka pasur asnjë raport që sugjeron se luftëtarëve çeçenë u është thënë të largohen nga pozicionet e tyre ende.
 
LEXONI GJITHASHTU:

13 ushtarë rusë u vranë në kryengritjen e Wagnerit, pretendojnë mediat pro luftës
VIDEO| Trupat e Wagner tërhiqen nga Rostov-on-Don me duartrokitje e të shtëna armësh

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *