Rekord historik në futbollin e femrave, Barcelona thyen rekordin e tifozëve në stadium

0
Shpërndaje lajmin

Ekipi i femrave të Barcelonës është në një formë tepër të lartë. 40 ndeshje dhe 40 fitore për këtë sezon, ku kanë shënuar në total 197 gola dhe kanë pësuar vetëm 14-të.
Sfida mes Barcelonës dhe Wolfsburgut në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve për femra në Camp Nou ka hyrë në histori si ndeshja më e ndjekur e futbollit për femra ndonjëherë.
Gjithsej 91.648 shikues në tribuna kaluan 91.553 që ishin në stadium për çerekfinalen kundër Real Madridit.
Barcelona i kishte këshilluar tifozët që të shkonin në stadium paraprakisht në mënyrë që të gjithë të mund të uleshin para se të binte bilbili për fillimin e ndeshjes. Një numër i tifozëve shfrytëzuan periudhën para ndeshjes për të shijuar aktivitetet e organizuara nga klubi rreth stadiumit, dhe ata që nuk donin të humbnin kohë dhe hynë në stadium deri në një orë para fillimit.

Para fillimit të ndeshjes kishte muzikë dhe argëtime të tjera. Nga “Ay Mama” e Rigoberta Bandinit deri te himni i Barcelonës. Humori ishte festiv dhe u përmirësua vetëm nga fitorja 5-1 e Barcelonës.
91,648 shikuesit që u shfaqën në Camp Nou (ata pritën deri në minutën e 88-të të ndeshjes për të shpallur shifrën e frekuentimit) tejkaluan 91,533, me 115, që kishin parë çerekfinalen kundër Real Madridit./ h.ll/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *