Revista franceze: Zbuloni Shqipërinë e egër, atë të maleve dhe lugina të pazbutura

0
Shpërndaje lajmin

 
Zbuloni malet surreale të Shqipërisë, luginat e pacenuara dhe lumenjtë e egër në këtë arratisje epike të vendit. Kështu e nis shkrimin revista franceze “Breaking News”, ku fton turistët të shijojnë magjinë dhe mistikën që ofron vendi ynë, përcjell albinfo.ch.
“E vendosur në Evropën Juglindore, Shqipëria, me 70% të territorit të mbuluar nga relieve të egra, ende nuk i ka zbuluar të gjitha sekretet e saj. A e dini se ky vend ka më shumë se 3000 lloje bimësh, 273 lumenj dhe jo më pak se 15 parqe kombëtare? Male mbi 2500 m mbi nivelin e detit, lugina të paprekura nga asnjë qytetërim, rrugë ujore të pazbutura… të gjitha këto mrekulli janë grupuar së bashku në një vend”, e përshkruan Shqipërinë revista franceze.
Shkrimi i revistës franceze “Breaking News”
Shqipëria është një vend i vendosur mes detit dhe maleve që ofron peizazhe mahnitëse, si vargmalet e Alpeve Shqiptare. Midis luginave të thella dhe lumenjve të egër, natyra është e pazbutur, duke ofruar një arratisje të vërtetë në natyrë për ata që janë të etur për aventura.
Vendet historike dhe trashëgimia kulturore shqiptare, si qyteti i Gjirokastrës i listuar nga UNESCO, sjellin një dimension të pasur kulturor në udhëtimin tuaj.
Një vend pak i njohur me pasuri të jashtëzakonshme natyrore
Shqipëria është një xhevahir ende i panjohur për publikun e gjerë në aspektin turistik. Kjo tokë autentike dhe e egër, e vendosur në zemër të Ballkanit, fsheh thesare natyrore mahnitëse që tërheqin gjithnjë e më shumë udhëtarë çdo vit në kërkim të aventurës dhe ndryshimit të peizazhit.
Historia e saj e trazuar është shënuar nga gati gjysmë shekulli izolim politik. Sot, vendi po i hapet dalëngadalë ecjes dhe udhëtimeve aventureske, duke ofruar një eksperiencë unike për të gjithë dashamirët e natyrës.
Vjosa, lumi emblematik dhe parku kombëtar
Vjosa, krenaria e Shqipërisë, është një lumë i lirë dhe i jashtëzakonshëm që gjarpëron përgjatë territorit shqiptar. Sot ai përbën një simbol dhe një element flamuri të trashëgimisë natyrore të vendit, veçanërisht falë statusit të tij si park kombëtar. Vjosa ofron kështu një mjedis idilik për aktivitete të ndryshme si rafting, peshkim apo not në ujërat e saj të kristalta.
Biodiversiteti i ruajtur dhe hapësira të virgjëra për t’u zbuluar
Shqipëria ka male spektakolare, që strehojnë hapësira të mëdha të paeksploruara. Luginat e egra dhe rrugët ujore të pazbutura ofrojnë strehë për shumë specie kafshësh dhe bimësh, duke dhënë përshtypjen e një peizazhi të paprekur nga njeriu.
Parku Kombëtar i Thethit: i vendosur në veri të vendit, ky park natyror i harlisur është i përsosur për alpinistët që kërkojnë një eksperiencë jashtë të zakonshmes. Gjithashtu ofron panorama të mrekullueshme të majave përreth.
Rajoni Korab-Koritnik: kjo zonë malore, e vendosur në afërsi të kufirit me Kosovën, është një parajsë e vërtetë për të apasionuarit pas alpinizmit. Aty ndodhet mali i Korabit, pika më e lartë në vend, si dhe maja të tjera legjendare si Tropojani dhe Sharri.
Parku Kombëtar i Llogarasë: I famshëm për pyllin e tij shekullor me pisha dhe shkëmbinjtë mbresëlënës që zhyten në detin Adriatik, ky park u ofron vizitorëve një kombinim tërheqës të florës dhe faunës së larmishme, me peizazhe bregdetare që të lënë pa frymë.
Një trashëgimi kulturore e pasur dhe e larmishme
Përveç bukurive natyrore, Shqipëria ka edhe një trashëgimi kulturore të pasur dhe të larmishme. Kështjellat, manastiret dhe vendet e tjera arkeologjike të panumërta dëshmojnë për një trashëgimi të bollshme mijëravjeçare. Dashamirët e gurëve të vjetër nuk do të zhgënjehen nga një vizitë në qytetin e Beratit, të mbiquajtur “qyteti i një mbi një dritareve”, i mbushur me ndërtesa osmane dhe bizantine, apo nga zbulimi i mbetjeve antike të qytetit të famshëm të Apolonisë.
Takime të paharrueshme njerëzore në një vend në rilindje të plotë
Mirëpritja e ngrohtë dhe bujare e shqiptarëve është gjithashtu një pasuri e pamohueshme për një qëndrim të suksesshëm në këtë vend pak të njohur. Ata shpesh janë të lumtur të ndajnë me udhëtarët kalimtarë zakonet stërgjyshore që përbëjnë thelbin e identitetit të tyre.
E përballur me fluksin në rritje të vizitorëve, sfida për Shqipërinë afirmon dëshirën e saj për të zhvilluar turizmin e përgjegjshëm, në dobi të trashëgimisë natyrore dhe kulturore që zotëron, si dhe të banorëve të saj. Duke u fokusuar në zhvillimin që respekton ekosistemet, traditat lokale dhe komunitetet e fshatit, vendi shpreson të pajtojë ekoturizmin dhe ruajtjen e karakterit të tij autentik.
Cilat janë malet spektakolare për t’u vizituar në Shqipëri?
Në Shqipëri, malet për t’u vizituar janë kryesisht Alpet Shqiptare, ato ofrojnë pamje spektakolare dhe shtigje të pafundme ecjeje.
Cilat janë luginat e egra në Shqipëri?
Shqipëria është e famshme për luginat e saj të egra, kryesisht Luginën e Thethit dhe Luginën e Valbonës. Këto rajone të largëta ofrojnë panorama mahnitëse dhe natyrë të parekur.
Cilët janë lumenjtë e pazbutur në Shqipëri?
Lumi Vjosa është rruga ujore më ikonike e Shqipërisë. Është një nga lumenjtë e fundit të egër në Evropë, i njohur për ekosistemin e tij të pasur dhe të larmishëm.
Cilat janë vendet më të mira për një arratisje të egër në Shqipëri?
Për një arratisje të egër në Shqipëri, Parku Kombëtar i Thethit, rajoni i Gjirokastrës, mali i Dajtit dhe lumi Osum janë ideale. Çdo rajon ofron një përvojë unike të zhytjes në natyrë.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *