Rihanna kërcënon me padi Florjanën dhe labelin e saj të modës

0
Shpërndaje lajmin

Gjatë kësaj vere, Rita dhe Florjana kanë nisur brendin e tyre të modës me emrin Riana Atelier. Megjithatë, ato u përballën me një ekip avokatësh të këngëtares se famshme Rihanna.
Ata thanë që këngëtarja ka përgatitur padi për labelin e modës të Cyrihut. Arsyeja: emri është shumë i ngjashëm, shkrua 20minuten.
Në fakt, Rita (26) dhe Florjana (27) donin vetëm të qepnin rroba për vete. Veshjet janë pritur mirë nga rrethi i tyre i të njohurve, kështu që në vitin 2021 vendosin të bëjnë një projekt të përbashkët prej saj.
Dy fansat e modës vendosin të bashkojnë emrat e tyre Rita dhe Florjana në «Riana Atelier». Por gjërat shpejt bëhen më të mëdha se sa pritej.
“Kur morëm pyetje nga ndikues dhe yje si Amira Pocher, filluam ta merrnim të gjithë seriozisht,” thotë Florjana, përcjell albinfo.ch.
Rita dhe Florjana duan të marrin me qira një studio në Cyrih për punë dhe pajisje. Për ta bërë këtë, ato e regjistruan kompaninë e tyre me emrin Riana Atelier.
Dy javë më vonë ato morën një letër dhe bëhet fjalë për një deklaratë pushimi dhe ndalimi nga kompania Roraj, e cila përfaqëson markën e këngëtares Rihanna në mbarë botën. Emri Riana Atelier tingëllon shumë i ngjashëm me Rihanna-n.
“Nuk na shkonte ndërmend Rihanna kur futëm emrin, por realisht vetëm shkronjat e para të emrave tanë”, shpjegon Florjana. Florjana dhe Rita janë sugjeruar në letër për të riemërtuar studion e tyre.
“Nëse nuk e bëjmë këtë, ata kërcënojnë me padi. Por ne do ta humbasim këtë sepse marka Rihanna është thjesht shumë e madhe. Ne jemi një kompani e re dhe thjesht donim të fillonim”, thotë Florjana, për 20minuten.
“Ishte fundi i botës për ne. Ne punojmë me klientët tanë për të krijuar fustanin e tyre të bërë me porosi. Nëse një klient i ri sheh një fustan të vjetër nga ne tek dikush tjetër, e do atë dhe më pas kërkon “Riana Atelier” në Instagram, ajo nuk do të na gjejë më”.
Ndërkohë Florjana dhe Rita kanë ndryshuar emrat. Ata tani po prezantojnë koleksionin e tyre të fundit “Renée” nën “Anari Atelier” – një aludim për fjalën franceze për rilindje. Veshjet vezulluese, kostumet e drejta dhe fustanet vezulluese duhet të pasqyrojnë elegancën e përjetshme. Emrat e Florjanës dhe Ritës ende i gjejmë në emrin Anari, por këtë herë nuk duket në horizont asnjë proces gjyqësor, përcjell albinfo.ch.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *