Rreziku i demencës mund të rritet nëse hani këto ushqime

Shpërndaje lajmin

Ne të gjithë i hamë ato – ushqimet ultra të përpunuara, si pica e ngrirë dhe ushqimet e gatshme e bëjnë jetën tonë të ngarkuar shumë më të lehtë, përcjell albinfo.ch.
Nëse më shumë se 20% e marrjes ditore të kalorive janë ushqime të ultrapërpunuara, megjithatë, ju mund të rrisni rrezikun për rënie njohëse, zbuloi një studim i ri.
Kjo sasi do të ishte e barabartë me rreth 400 kalori në një dietë me 2000 kalori në ditë. Për krahasim, një porosi e vogël patate të skuqura dhe cheeseburger të rregullt nga McDonald’s përmban gjithsej 530 kalori.
Pjesa e trurit e përfshirë në funksionimin ekzekutiv – aftësia për të përpunuar informacionin dhe për të marrë vendime – është veçanërisht e goditur, sipas studimit të botuar të hënën në JAMA Neurology.
Në fakt, burrat dhe gratë që hanin ushqimet më të përpunuara kishin 28% më të shpejtë të rënies së aftësisë njohëse globale dhe 25% më të shpejtë të rënies së funksionit ekzekutiv krahasuar me njerëzit që hanin sasinë më të vogël të ushqimit tepër të përpunuar, zbuloi studimi, përcjell tutje albinfo.ch.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *