Rriten falimentimet zvicerane në 2021

Shpërndaje lajmin

Në vitin 2021, numri i përgjithshëm i procedurave të falimentimit të hapura ndaj bizneseve dhe individëve u rrit me 9.1% krahasuar me vitin 2020, njoftoi Zyra Federale e Statistikave këtë javë.
Në nivel kantonal, Aargau shënoi rritjen relative më të madhe (+24,6%). Numri i procedurave të mbledhjes së borxheve u rrit lehtë, por mbeti brenda intervalit mesatar të pesë viteve të fundit, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.
Rritja e fundit e falimentimeve ka të ngjarë të lidhet me masat për të mbështetur bizneset gjatë pandemisë. Bizneset që përndryshe do të kishin dështuar në vitin 2020 u mbajtën në këmbë nga masat dhe në vend të kësaj dështuan në 2021. Numri i falimentimeve në vitin 2021 ishte vetëm 1.7% më i lartë se në vitin 2019 përpara se të vinte virusi.
Ndërsa 22 kantone shënuan një rritje të rasteve, Gjeneva, Jura dhe Appenzell Innerrhoden raportuan të gjitha më pak falimentime. Në Aargau numri u rrit me 24.6%. Në Cyrih numri u rrit me 12.5%.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *