Rritet ndjeshëm tregu i veturave në Evropë

0
Shpërndaje lajmin

Raportohet se tregu evropian i makinave të pasagjerëve u rrit me 28,8 për qind në muajin mars krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar dhe kjo është vazhdimësi e rritjes, e cila ka vazhduar për tetë muaj me radhë, përcjell albinfo.ch.
Theksohet se në mars, 1.087.000 makina pasagjerësh u regjistruan në Bashkimin Evropian (BE), njoftoi Shoqata Evropiane e Prodhuesve të Automobilave (ACEA). Ekspansioni i fuqishëm vjen nga shifrat e ulëta në krahasim me vitin 2022, e cila u shkaktua për shkak të mungesës së gjysmëpërçuesve.
Të gjitha tregjet kryesore të BE-së shënuan rritje dyshifrore muajin e kaluar, ku paraprin Spanja (66,1 për qind) dhe Italia (40,7 për qind).
Regjistrimet e automjeteve elektrike me bateri në Bashkimin Evropian gjithashtu regjistruan një rritje prej 58 për qind. Në tre muajt e parë të këtij viti, shitjet e makinave të reja në BE u rritën me 17,9 për qind në afro 2,7 milionë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *