Rritet presioni mbi Gjermaninë për të furnizuar Ukrainën me tanke

Shpërndaje lajmin

Zyrtarët perëndimorë dhe ukrainas po bëjnë presion mbi Gjermaninë për të miratuar transferimin e tankeve të rënda luftarake në Ukrainë për të ndihmuar në luftën kundër Rusisë.
Ben Wallace, ministri i mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, tha të hënën se masa mund të zhbllokojë mbështetjen nga vendet e tjera përpara një takimi të organizuar nga Shtetet e Bashkuara më vonë këtë javë për të diskutuar ndihmën e mëtejshme ushtarake për Kievin.
Apeli erdhi pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy këmbënguli gjithashtu në nevojën për dërgesa më të shpejta të armëve pas një sulmi raketor rus që vrau të paktën 40 njerëz në një bllok  apartamentesh në qytetin qendror lindor të Dnipro.
Ukraina deri më tani është mbështetur kryesisht në variantet e tankeve T-72 të epokës sovjetike dhe analistët e mbrojtjes thonë se tanket e betejës të prodhuara nga perëndimi do t’u siguronin forcave ukrainase mbrojtje më të mirë dhe fuqi zjarri më të saktë.
Por disa nga aleatët e Kievit deri më tani kanë rezistuar ndaj dërgimit të armatimit më të rëndë në Ukrainë mes shqetësimeve që lëvizje të tilla mund t’i tërheqin ata më drejtpërdrejt në luftën me Rusinë.
 
LEXONI GJITHASHTU:

Ukraina hedh poshtë pretendimet e Rusisë për kontrollin e Soledarit
Më shumë se 200 trupa ukrainase udhëtojnë në Spanjë për stërvitje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *