Rritja e rasteve, por pse nuk ka masa të reja në Zvicër

Share

Pas një rënie të dukshme të infeksioneve gjatë shumicës së qershorit – duke e nxitur qeverinë të lehtësojë shumë masa – numri i rasteve të koronavirusit në Zvicër ka ardhur në rritje në tre javët e fundit.

Fajtor është varianti shumë ngjitës Delta, i cili po përhapet në të gjithë Zvicrën shumë më shpejt sesa mendohej fillimisht – kryesisht midis njerëzve të pavaksinuar. Nga afërsisht 30 përqind e rasteve të reja të raportuara në fillim të korrikut, mutacioni përbën 77.5 përqind të të gjitha infeksioneve aktualisht, shkruan The Local, transmeton albinfo.ch.

Gjurmuesit e kontaktit në Cyrih po ia atribuojnë këtë rritje të paktën pjesërisht njerëzve të pavaksinuar që kthehen në Zvicër nga Spanja, por edhe nga Greqia. Të dy vendet, destinacione të njohura pushimesh për turistët zviceranë, po raportojnë nivele më të larta infeksioni.

Edhe pse zyrtarët shëndetësorë pranojnë se nuk prisnin që numri i infeksioneve “të rritet kaq shumë dhe kaq shpejt”, nuk ka plane të afërta për të zbatuar kufizime të reja.

Në maj, Këshilli Federal përcaktoi kriteret sipas të cilave masat e reja do të bëheshin të nevojshme, transmeton tutje albinfo.ch.

Midis tyre është kushti që norma 14-ditore e infeksioneve duhet të mbetet nën 600 për 100,000 njerëz. Që nga e Premtja e 17 Korrikut, ishte 52.82.

Si krahasim, gjatë kulmit të pandemisë në qershor të vitit 2020, ky numër ishte 7,830.

“Për momentin, janë kryesisht të rinjtë që janë të infektuar. Ata me sa duket nuk i ngarkojnë spitalet dhe as normalisht nuk vdesin nga Covid ”, tha Ministri i Shëndetësisë, Alain Berset.

Një kriter tjetër është që zënia e shtretërve në njësitë e kujdesit intensiv nga pacientët e Covid nuk kalon 300 gjatë një periudhe 14 ditore. Aktualisht, ky numër është 37.

Disa ekspertë thonë se rritja e numrave nuk është një shqetësim.

“Unë nuk jam aspak i shqetësuar”, tha Daniel Koch, i cili drejtoi sektorin e sëmundjeve infektive në Zyrën Federale të Shëndetit Publik në fillim të pandemisë.

“Shifrat e incidencës në rritje varen nga shumë faktorë, përfshirë numrin e testeve”, vuri në dukje ai.

Koch shtoi se për të mos rritur infeksionet dhe për të shmangur kufizimet e reja, “është e rëndësishme që numrat e vaksinimit të jenë dukshëm më të lartë në vjeshtë dhe dimër”. Ky qëndrim përsëritet nga Berset, i cili vuri në dukje se situata aktuale “është krejtësisht e ndryshme” nga sa ishte gjatë valëve të para dhe të dyta.

Arsyeja: “Tani kemi vaksinimin dhe dy të tretat e popullsisë së rritur në vendin tonë kanë pasur të paktën dozën e parë”. Në fakt, ai tha se masat e reja nuk po merren parasysh për momentin sepse të gjitha shpresat janë të lidhura me fushatën e vaksinimit. I pyetur se çfarë mund të ndodhë në të ardhmen e afërt, Berset u përgjigj se “është e pamundur të punosh me parashikime. Por duhet të punojmë me skenarë”.

Ai përsëriti se Këshilli Federal do të vazhdojë të ndjekë strategjinë trefazore që vendosi në maj, me fazën tjetër që pritet në fund të gushtit.

Në atë pikë, “kufizimet shoqërore dhe ekonomike nuk do të justifikohen më. Masat e mbetura do të hiqen gradualisht”.

Komento

Recent Posts

 • a1Instant
 • Derbi i kryeqytetit
 • nenshtrohen tamponeve
 • Partizani
 • Sport
 • Tirana

Tirana-Partizani iu nënshtrohen tamponëve para derbit

1 hour ago
 • covid
 • Jeta në Zvicër
 • lajme
 • Shkurt.ch
 • Zvicër

Pse numri i rasteve ditore me Covid në Zvicër nuk po zvogëlohet

1 hour ago