Rusi-Iran, kërcënim global/ SHBA: Dy shtetet janë në aleancë të fortë ushtarake

Shpërndaje lajmin

Washingtoni paralajmëron se Rusia dhe Irani janë në bashkëpunim të afërt mes tyre, duke synuar një partneritet të plot në fushën e mbrojtjes.
Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA, John Kirby shprehet se Rusia po i jep  Iranit një nivel të paprecedentë të mbështetjes ushtarake.
Sipas raportove të SHBA dy vendet po shqyrtojnë prodhimin e përbashkët të dronëve vdekjeprurës.
Australia ka njoftuar se po sanksionon tre iranianë përfundimin e Rusisë me dronë për t’i përdorur kundër Ukrainës.
Bashkëpunimi midis Rusisë dhe Iranit është vënë në qendër të vëmendjes kohët e fundit , ku Ukraina akuzon Rusinë për përdorimin e dronëve iranianë në sulmet e saj.
Pasi fillimisht mohoi dërgimin e  dronëve në Rusi, vendi i Lindjes së Mesme më vonë pranoi se e kishte furnizuar Moskën por para nisjes së Luftës.
SHBA thekson se një partneritet midis Iranit dhe Rusisë për prodhimin e dronëve do të ishte i dëmshëm për Ukrainën, fqinjët e Iranit dhe komunitetin ndërkombëtar.
Edhe  Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar James Cleverly shprtehet se Irani është një nga mbështetësit kryesorë ushtarakë të Rusisë dhe se marrëdhënia mes tyre kërcënon sigurinë globale.
Shtëpia e Bardhë thotë se Rusia është duke u drejtuar  edhe nga Koreja e Veriut për artileri por Peninai e ka  mohuar diçka të tillë.
LEXONI GJITHASHTU: 

“Momenti i vështirë”, Mamaqi: Partneri më braktisi kur na internuan në Tepelenë
BE kritika Shkupit për korrupsion, Ambasadori Gir: Jeni në udhëkryq
Operatorja e parë vajzë në Shqipëri: U internova në “74, çfarë më tha babai

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *