Rusia bombardon restorantin në Ukrainë, 3 të vrarë dhe dhjetëra të plagosur

0
Shpërndaje lajmin

Të paktën tre persona janë vrarë dhe 22 janë plagosur pas një sulmi me raketa ruse në qytetin lindor të Ukrainës, Kramatorsk, thonë zyrtarët ukrainas.
Një restorant dhe një zonë tregtare në qendër të qytetit janë dëmtuar pas sulmeve të së martës, tha ministria e brendshme e Ukrainës.
Njerëzit mund të jenë të bllokuar nën rrënoja dhe operacioni i shpëtimit është në vazhdim, shtoi ai.
Kjo vjen pasi presidenti Volodymyr Zelensky tha se kundërofensiva e Ukrainës po përparonte në të gjitha frontet.
Një operacion shpëtimi është duke u zhvilluar aktualisht në qendër të qytetit. Autoritetet lokale thonë se zona kishte një përqendrim të lartë të civilëve kur raketat goditën.
“Vetëm gjysmë ore më parë, dy raketa goditën qytetin e Kramatorsk”, tha guvernatori rajonal Pavlo Kyrylenko për televizionin ukrainas të martën në mbrëmje.
“Kjo është qendra e qytetit. Këto ishin vende publike të ngrënies të mbushura me civilë”, shtoi ai.
 
LEXONI GJITHASHTU:

Zelensky shprehet optimist për përparimin e kundërofensivës ukrainase
Vazhdojnë luftimet në Ukrainë, trupat vendase avancojnë drejt Bakhmutit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *