Rusia miraton vaksinën e tretë kundër COVID-19

Share

423740033 highres 1

Rusia ka miratuar të shtunën vaksinën e saj të tretë kundër koronavirusit për përdorim të brendshëm, ka thënë kryeministri rus, Mikhail Mishustin për një televizion shtetëror, ndonëse testimet klinike në masë nuk kanë nisur ende.

Rusia tashmë ka aprovuar dy vaksina COVID-19, përfshirë Sputnik V, të zhvilluar nga Instituti Gamaleya i Moskës, raporton Reuters.

Miratimet paraprake kishin ngritur shqetësime në mesin e disa shkencëtarëve në Perëndim, por dozat e para filluan në një shkallë masive në Rusi vetëm pasi përfunduan provat dhe treguan sukses.

Sputnik V u miratua në gusht dhe gjykimet e fazës së vonë filluan në shtator.

Vaksinimi masiv filloi në dhjetor, pasi rezultatet paraprake të provës treguan se vaksina ishte 91.4% efektive.

Që atëherë, më shumë se dy milion rusë janë vaksinuar me të paktën dozën e parë të Sputnik V, tha Ministri i Shëndetësisë Mikhail Murashko më 10 shkurt.

Përhapja e një vaksine të dytë, e zhvilluar nga Instituti Vektor në Novosibirsk, po fillon.

“Sot, Rusia është i vetmi vend që ka tashmë tre vaksina kundër COVID-19”, tha Kryeministri Mishustin.

“Vaksina që kemi zhvilluar reflekton gjithë historinë ruse, si dhe atë globale mbi shkencën e vaksinës”, ka thënë drejtori i Qendrës Chumakov, Aidar Ishmukhametov.

Vaksina CoviVac është thënë se duhet të merret në dy doza, me 14 ditë në mes.

 


Share

Komente