Sa të huaj janë në 1-përqindëshin e më të pasurve të Zvicrës?

0
Shpërndaje lajmin

Zvicra është sinonim i pasurisë, që do të thotë se shumë njerëz shumë të pasur jetojnë në Zvicër. Për t’u numëruar në mesin e një përqindëshit më të pasur të popullsisë aktuale të Zvicrës, do t’ju duhen pak më pak se gjashtë milionë franga në asete – 5,915,493 franga për të qenë të saktë, shkruan The Local.
Pra, kush janë 10 njerëzit më të pasur në Zvicër dhe sa të huaj ka në mesin e tyre?
Përgjigjja është dhënë nga Lista e miliarderëve në kohë reale të Forbes.
Miliarderët në vendin e parë dhe të dytë në Zvicër janë të dy të huaj.
Shtetasi gjerman, 86-vjeçari Klaus-Michael Kühne, është aksionari kryesor i gjigantit të logjistikës së transportit me bazë në Schwyz Kuehne + Nagel. Pasuria e tij vlerësohet në 41 miliardë franga, përcjell albinfo.ch.
Më pas është shtetasi italian Gianluigi Aponte, 83 vjeç, themeluesi, pronari dhe kryetari i Kompanisë Mesdhetare të Transportit. Ai dhe gruaja e tij, Rafaela Aponte-Diamant, 78 vjeç, kanë një vlerë prej 30 miliardë frangash.
Këta dy miliarderë janë të vetmit shtetas të huaj në top 10 listën.
Dy të tjerë janë shtetas zviceranë të natyralizuar me origjinë të huaj: Ernesto Bertarelli, 58 vjeç, lindur në Itali, është aktiv në biznes, financë, sport dhe filantropi, pasuria e tij prej 9.5 miliardë frangash e vendos atë në vendin e tretë.
Në vendin e katërt, Ivan Glasenberg, 66 vjeç, ka lindur në Afrikën e Jugut, por tani është shtetas zviceran. Ai e bëri pasurinë e tij prej 9.1 miliardë frangash me Glencore, një nga kompanitë më të mëdha të tregtisë së mallrave dhe minierave në botë, shkruan The Local.
Gjashtë personat e tjerë në listë janë të gjithë me origjinë zvicerane: Magdalena Martullo-Blocher dhe motra e saj, Rahel Blocher, janë vajzat e Christoph Blocher, një figurë e shquar brenda Partisë Popullore Zvicerane të krahut të djathtë.
Gratë kanë një pasuri prej 7.2 miliardë secila, e krijuar nga një biznes familjar, Ems-Chemie.
Gjithashtu me vlerë 7.2 miliardë është Guillaume Pousaz, CEO dhe themelues i platformës së pagesave Checkout.com.
Më pas janë Thomas Schmidheiny, ish-kryetar i prodhuesit zviceran të çimentos Holcim (5.7 miliardë); dhe Michael Pieper, pronar i prodhuesit të pajisjeve të kuzhinës Franke (5.5 miliardë), përcjell albinfo.ch.
Personi “më i varfër” në listë, me vetëm 5.3 miliardë franga në emër, është Thomas Straumann, i cili zotëron 17% të aksioneve në prodhuesin më të madh në botë të implanteve dentare, Straumann Holding.
Ku jetojnë gjithë ata miliarderë (dhe milionerë)?
Ne e dimë se individi më i pasur i Zvicrës, Klaus-Michael Kühne, jeton në qytetin e vogël të Schindellegi, në kantonin Schwyz, ndërsa Apontes banojnë në Gjenevë.
Zakonisht, super të pasurit zgjedhin kantonet/qytetet, ku ose taksat janë më të ulëta, ose ku ata mund të bëjnë një taksë të favorshme të përgjithshme me autoritetet lokale, shkruan The Local.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *