Scano: Rreth 70 për qind e popullsisë evropiane janë obezë, duhet taksë për sheqerin

0
Shpërndaje lajmin

70 për qind e popullsisë evropiane është obeze, tha drejtori i zyrës së Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Serbi, Fabio Scano.
Ai tha për Tanjug se rreth 1.9 miliardë njerëz në botë kanë problem me obezitetin, i cili është një nga faktorët më të mëdhenj të rrezikut për sëmundjet kardiovaskulare, kancerin, problemet e frymëmarrjes dhe diabetin. Ky problem sipas tij, prek më shumë fëmijët, shkruan Euronews Serbia.
Skano tregon se edukimi duhet të fillojë sa më herët, kur bëhet fjalë për fëmijët, nga kopshti për të formësuar atë sjellje të shëndetshme, si të ushqehemi shëndetshëm.
“Por ne kemi nevojë edhe për një politikë që mund të përfshijë një taksë sheqeri, e cila do të ishte shumë e rëndësishme dhe e rëndësishme për qytetet ku njerëzit kanë më pak mundësi për aktivitet fizik. Gjithashtu, në këtë proces duhet të përfshihet edhe sistemi arsimor dhe sigurisht ushtrimet fizike dhe një mënyrë jetese të shëndetshme. Arsimi është arma jonë më e mirë, por nuk ka asnjë recetë për zgjidhjen e problemit të obezitetit, që sigurisht është një nga prioritetet bazë në çdo shoqëri, për të gjetur një zgjidhje”, tha Scano.
 
LEXONI GJITHASHTU:

Ushqimi natën ju bën më të uritur dhe rrit rrezikun e obezitetit, zbulon studimi
Obeziteti vret 1,2 milionë europianë në vit, thotë OBSH

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *