Scholz drejtuar Izraelit: “Gjermania është në anën tuaj”

0
Shpërndaje lajmin

Berlini e ka siguruar Izraelin për mbështetjen e tij, por jo të gjitha kampet politike po flasin hapur.
Sulmet kundër Izraelit kanë shkaktuar tronditje, tmerr dhe zemërim në Gjermani. Rreth 2,000 njerëz iu bashkuan një takimi solidariteti në Portën e Brandenburgut në Berlin të dielën, një skenë e shënuar nga një det flamujsh izraelitë, shkruan DW.
“Berlini qëndron fort në anën e Izraelit,” i tha turmës Kai Wegner, kryebashkiak i kryeqytetit gjerman, ndërsa të gjithë folësit riafirmuan të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten përballë terrorit.
Tubimet në mbështetje të Izraelit ishin planifikuar edhe në qytete të tjera gjermane të dielën, duke përfshirë Këlnin. Ngjarjet janë planifikuar për të hënën në Hannover dhe Würzburg, ndërsa të shtunën në mbrëmje porta e Brandenburgut në Berlin është ndriçuar me flamurin izraelit.
Policia e Berlinit ka ngritur tashmë akuza kundër disa të dyshuarve dhe ambasadori i Izraelit Ron Prosor ka bërë thirrje për veprime të ashpra kundër rrjetit.
Ndërkohë, ka shqetësime për sigurinë e institucioneve hebraike në Gjermani. Ministrja Federale e Brendshme Nancy Faeser ka thënë se masat paraprake të sigurisë për institucionet hebraike dhe izraelite ishin rritur, përcjell albinfo.ch.
Scholz i quan sulmet “barbare”
Kancelari gjerman Olaf Scholz, bëri komente të ngjashme në një deklaratë të dielën pasdite. Ai vuri në dukje se flamuri izraelit ishte ngritur jashtë kancelarisë, si dhe para Bundestagut dhe rezidencës së presidentit gjerman Frank-Walter Steinmeier.
“Siguria e Izraelit është një arsye gjermane e shtetit. Kjo është veçanërisht e vërtetë në situata të vështira si këto. Dhe ne do të veprojmë në përputhje me rrethanat,” tha ai.
Ai i quajti sulmet e Hamasit “barbare” dhe, duke iu drejtuar popullit të Izraelit, ai premtoi se “Gjermania është në anën e tyre”.
Ndër të tjera, ai shtoi se ai kishte folur tashmë me disa krerë qeverish perëndimorë dhe do të bisedonte me presidentin egjiptian Abdel Fattah al-Sisi të dielën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *