Scholz: Kosova e Serbia duhet ta zgjidhin gradualisht konfliktin mes tyre

Shpërndaje lajmin

Pas mbledhjes, kancelari Scholz theksoi në takimet me Kurtin dhe Vuçiqin se Ballkani Perëndimor bën pjesë në Evropë dhe se të gjitha vendet e rajonit duhet të anëtarësohen në BE, përcjell albinfo.ch.
Kancelari gjerman, Olaf Scholz, zhvilloi të mërkurën (04.05.) në Berlin takime me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Pas takimit në Berlin kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz dhe Albin Kurti dhanë një konferencë për mediat. Scholz tha se ai do të vizitojë së shpejti Prishtinën në kuadrin e një vizite në vendet e Ballkanit.
Scholz theksoi edhe një herë se Ballkani Perëndimor bën pjesë në Evropë dhe se të gjitha vendet e rajonit duhet të anëtarësohen në BE.
Në takimin mes kancelarit Scholz dhe kryeministrit të Kosovës u diskutua edhe për luftën në Ukrainë.
Kancelari gjerman shprehu mirënjohjen që Kosova u është bashkuar sanksioneve ndaj Rusisë. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *