Scholz: Prioriteti kryesor është shmangia e konfrontimit të NATO-s me Rusinë

0
Shpërndaje lajmin

NATO duhet të shmangë një konfrontim të drejtpërdrejtë ushtarak me Rusinë që mund të çojë në një luftë të tretë botërore, tha kancelari gjerman Olaf Scholz në një intervistë me Der Spiegel, kur u pyet për dështimin e Gjermanisë për të dorëzuar armë të rënda në Ukrainë, përcjell albinfo.ch.
Scholz po përballet me kritika në rritje brenda dhe jashtë vendit për hezitimin e dukshëm të qeverisë së tij për të ofruar armë të rënda në fushëbetejë, si tanke dhe obus, për ta ndihmuar atë të shmangë sulmet ruse, edhe pse aleatët e tjerë perëndimorë shtojnë dërgesat.
I pyetur në një intervistë të gjerë të botuar të premten se pse ai mendonte se dërgimi i tankeve mund të çonte në luftë bërthamore, ai tha se nuk kishte asnjë libër rregullash që të thoshte se kur Gjermania mund të konsiderohej palë në luftën në Ukrainë.
“Kjo është arsyeja pse është edhe më e rëndësishme që ne të shqyrtojmë çdo hap me shumë kujdes dhe të koordinohemi ngushtë me njëri-tjetrin”, citohet të ketë thënë ai.
Për të shmangur një përshkallëzim drejt NATO-s, është një prioritet kryesor për mua.
“Kjo është arsyeja pse unë nuk përqendrohem në sondazhe ose nuk e lë veten të irritohem nga thirrjet e mprehta. Pasojat e një gabimi do të ishin dramatike”. Ky ishte një largim nga deklaratat e tij të mëparshme mbi këtë temë, duke u fokusuar në faktin se stoqet e vetë ushtrisë gjermane ishin shumë të varfëra për të dërguar ndonjë armë të rëndë në fushëbetejë, ndërsa ato që industria gjermane ka thënë se mund të furnizonte nuk mund të viheshin lehtësisht në përdorim.
I pyetur pse nuk do të shpjegonte hezitimin e qeverisë së tij me kërcënimin e luftës bërthamore, ai tha se “thjeshtime” të tilla nuk ishin të dobishme. Më vete, Scholz mbrojti vendimin e tij për të mos i dhënë fund menjëherë importeve gjermane të gazit rus në përgjigje të asaj që Rusia e quan një “operacion ushtarak special” në Ukrainë.
“Unë absolutisht nuk e kuptoj se si një embargo e gazit do t’i jepte fund luftës. Nëse (presidenti rus Vladimir) Putin do të ishte i hapur ndaj argumenteve ekonomike, ai kurrë nuk do ta kishte filluar këtë luftë të çmendur”, tha ai, përcjell tutje albinfo.ch.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *