Senatori i parë republikan me ngjyrë, shpall kandidaturën për president të SHBA-së

0
Shpërndaje lajmin

Senatori Tim Scott është bërë republikani më i fundit që i është bashkuar një gare gjithnjë që po bëhet gjithnjë e më e fortë, bëhet fjalë për zgjedhjet që do të zhvillohen në 2024 për presidentin e SHBA-së.
Scott, 57 vjeç, i cili ka përfaqësuar Karolinën e Jugut në dhomë që nga viti 2013, premtoi të ringjallë “kulturën e madhështisë” së Amerikës. Me rreth 22 milionë dollarë në para në dorë, ai hyn në “betejë” me më shumë fonde për fushatën se çdo rival i tij.
Ish-presidenti Donald Trump është aktualisht kandidati kryesor i arratisur mes republikanëve për nominimin e partisë.
Në një aktivitet të lançimit në qytetin e tij të lindjes në North Charleston të hënën, Scott, i cili është me ngjyrë, tregoi historinë e tij personale, nipi i një punonjësi të fushës së pambukut në Deep South që u ngjit në Senatin e SHBA, si një mishërim të ëndrrës amerikane.
Ai foli për rritjen nga një nënë beqare dhe se si familja e tij shkoi “nga pambuku në Kongres” gjatë jetës së gjyshit të tij.
Scott ka folur më parë shpesh për përvojën e tij si një zezak në Amerikë, nga arrestimi nga policia shtatë herë në një vit deri tek ndalimi brenda ndërtesës së Kapitolit të SHBA.
Por në fjalimin e tij të nisjes së fushatës, ai hodhi poshtë idenë se kombi përcaktohet nga ndarja racore.
“Unë jam një provë e gjallë se Amerika është vendi i mundësive, jo një vend i shtypjes,”-tha ai, duke kundërshtuar të majtën politike. “E vërteta e jetës sime hedh poshtë gënjeshtrat e tyre”.
LEXONI GJITHASHTU:

“Kushte çnjerëzore”, historiania: Spaçi mbase nuk ishte kampi i Aushvicit, por…
Rama në Dibër: Falënderoj gratë e të djathtëve që s’i lanë burrat të votojnë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *