S’është as gruaja dhe as nëna e tij/ Kjo është e vetmja grua që mund ta bind Putin t’i japë fund Iüftës

Shpërndaje lajmin

Ndërsa presidenti rus Vladimir Putin vazhdon të pushtojë – dhe me planet e tij, ndoshta edhe të shfarosë – Ukrainën, ekziston një person që ndoshta mund ta bindë atë për të hequr dorç nga plani fatal, shkruan New York Post, citon noa.al.
Ajo quhet Vera Dmitrijevna Gurevitch dhe është mësuesja e Putinit, nga klasa e pestë deri në klasën e tetë të shkollës.
Por Vera Gurevitch nuk është thjesht një mësuese për Putinin. Ajo ishte një model për Vladimirin e vogël, nëna e të cilit, Maria Ivanovna ishte grua e tërhequr, pasi kishte pësuar trauma të shumta psikologjike në jetë. Dy djemtë e saj, para Vladimirit, vdiqën në foshnjëri në Leningradin e shkatërruar nga lufta (Shën Petërburgu i sotëm). Vetë Maria pothuajse vdiq nga uria gjatë rrethimit të Shën Petersburgut. Asaj i ra të fikët nga uria dhe banorët e qytetit e transportuan pranë trupave të kufomave, ku e lanë derisa u shërua.
Një foto e Putinit, 5 vjeç, i ulur në krahët e nënës së tij, me dorën e tij duke e përqafuar fort, tregon gjithçka për koston e rëndë psikologjike të luftës dhe varfërisë së nënë e bir.
I privuar nga ngrohtësia dhe dashuria e prindërve, Vladimiri i vogël gjeti mentoren te mësuesja e tij. Vera Gurevitch është arsyeja kryesore, së bashku me instruktorin dhe mentorin e xhudos të Putinit, Anatoli Rakhlin, që presidenti rus është ngritur në pushtet, në vend që të ndjekë metodën e krimit të rrugës dhe të përfundonte në një burgaxhi të rëndomtë. Rockhlin, të cilin Putin e konsideronte baba të dytë, vd iq në vitin 2013. Kurse mësuesja jeton.
Duke u rritur, Putin ishte një djalë i ri i cili vazhdimisht përfshihej në grindje. Vera Gurevitch ka treguar se Putini ishte “shumë i shkathët, nevrik, me energji të tejmbushur. Ai nuk mund të ulej e të fliste i qetë. I shikonte vazhdimisht fletoret e shokëve të klasës, majtas, djathtas, majtas dhe mbrapa, duke u strukur nën tavolinë për të kapur stilolapsin ose lapsin që i binte vazhdimisht, siç shkruan mësuesja në kujtimet për nxënësin e saj Vladimir Putin.
Ajo përshkruan gjithashtu një vizitë që u bëri prindërve të Putinit në shtator 1964, kur ai ishte 11 vjeç. Ata jetonin në një apartament të ftohtë me banjo të përbashkët, në një ndërtesë varfanjake dhe aty kishte mësuar se Putin ishte përfshirë në një grup të rinjsh që “kishte një ndikim të keq mbi të”.
Vera Gurevitch kishte ardhur për t’u kërkuar prindërve të flisnin me djalin e tyre, por ajo e kuptoi shpejt se Putini ishte një fëmijë që jetonte i vetëm deri në 5 të pasdites, duke mbijetuar me një copë bukë dhe pak qumësht ose dhallë.
“Mjaft me përkëdhelje, merru me shkollën”, i tha Vera Gurevitch nxënësit të saj, siç kujton ajo në librin që ka nxjer. Putini i ishte përgjigjur se po të donte, gjithë detyrat e shkollës i mbaronte brenda një ore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.