SHBA i sanksionoi, kreu i grupit Wagner i shkruan Shtëpisë së Bardhë: Mund të na sqaroni çfarë krimi kemi kryer

Shpërndaje lajmin

Kreu i grupit ushtarak privat rus Wagner ka publikuar një letër të shkurtër drejtuar Shtëpisë së Bardhë duke pyetur se për çfarë krimi akuzohej kompania e tij, pasi Uashingtoni njoftoi sanksione të reja ndaj grupit.
Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, tha se Wagner, i cili ka mbështetur forcat ruse në pushtimin e tyre në Ukrainë dhe duke kërkuar merita për përparimet në fushën e betejës, do të caktohet një organizatë e rëndësishme kriminale transnacionale.
Një letër në anglisht drejtuar Kirby dhe e postuar në kanalin Telegram të shërbimit të shtypit të themeluesit të Wagner, Yevgeny Prigozhin, thoshte: “I nderuar zoti Kirby, a mund të sqaroni ju lutem se çfarë krimi është kryer nga PMC Wagner?” /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *