April 16, 2021

SHBA: Monika Koleci me librin e saj “Shame Among the Shameless”

Shpërndaje lajmin

Monika Koleci, mbesa e Vlash Tom Lleshit, nga Fishta e Zadrimës, e cila jeton në SHBA, ka shkruar librin e fundit të saj “Shame Among the Shameless”, transmeton albinfo.ch.

Postimi i plotë

Libri im është më në fund këtu!!! Ndjehet surreale që më në fund e mbaj librin tim në dorë. Ky proces ishte një udhëtim por padyshim një shpërblim.

Për ata që nuk e dinë, gjyshi im dhe gjithë familja e tij u persekutuan ashpër nga regjimi komunist shqiptar. Edhe pse nuk e përjetova një vështrim të kësaj vështirësie në jetë, u rrita duke dëgjuar babain tim të tregojë histori për familjen e tij me dhimbje në sy. Vetëm duke dëgjuar këto histori u duk si një makth, dhe megjithatë kjo ishte një realitet për familjen time. Dëshirova aq dëshpërimisht sa jeta e tyre nuk duhej të ishte ashtu, dhe ndjeva zemërthyer duke ditur se nuk mund të bëja asgjë për të. Pastaj, e kuptova se ndërsa brezat kalojnë, historia e tyre një ditë do të zhduket dhe do të harrohet plotësisht sepse nuk do të mbetet askush që ta tregojë historinë e tyre. Duke menduar për këtë më solli edhe më shumë dhimbje, por e dija që mund të bëja diçka për këtë dhe vendosa ta shkruaj këtë libër. Edhe pse padrejtësia me të cilën u përballën nuk mund të bëhet kurrë e drejtë, më e pakta, nuk duhet harruar kurrë.

Nëse vendosni të blini këtë libër, shpresoj ta lexoni dhe ta shihni jetën nga një lente të ndryshme. Atëherë, shpresoj që të bësh një hap pas dhe të reflektosh mbi jetën tënde me një zemër mirënjohëse.

Faleminderit familjes së ngushtë dhe miqve që ishin aty në çdo hap të procesit. Faleminderit Valbona Dedvukaj të mahnitshme dhe të talentuar për dizajnimin e kopertinës dhe për sjelljen e vizionit tim në jetë. Dhe nje falenderim te vecante per Luk Kolecin, te vetmin yll te gjalle te gjyshit tim, qe reflektoi per te kaluaren e tij te paimagjinueshme dhe me lejoi ta intervistoja.

!!️Link për të blerë librin e kam në bio. Nëse, për ndonjë arsye, nuk mund ta përballoni këtë libër, por dëshironi ta lexoni, ju lutem më dërgoni mesazh, dhe unë do të dërgoj një kopje tek ju falas.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *